Λυκογιάννης: «Δεν θέλετε να ακούσετε τι είπα στον Τέρνερ»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Άρης Λυκογιάννης μίλησε μετά την εκτός έδρας νίκη της ομάδας του επί του Άρη με 77-71, υπογραμμίζοντας ότι ο Τέρνερ ήταν ο σταθερός εκφραστής της επίθεσής των ασπρόμαυρων.

Ο κόουτς Λυκογιάννης ανέφερε ότι:  «Ο Τέρνερ ήταν ο σταθερός εκφραστής της επίθεσής μας. Έκανε αυτό που κάνει. Πήρε 4-5 προσωπικές επιθέσεις και τις έβαλε. Ο Έλστον είναι ένα παιδί με πολύ υψηλό μπασκετικό IQ. Τα αθλητικά προσόντα του είναι κάτω του μετρίου γι’ αυτό δυσκολεύεται όταν έχει απέναντί του αθλητικές ομάδες. Δεν θέλετε να ακούσετε τι του είπα σ’ ένα τάιμ άουτ, όπως του απέμεινα τα εύσημα μετά τον αγώνα. Του κέντρισα τον εγωισμό και απέδειξε ότι είναι προσωπικότητα.

Δεν το συνηθίζω αλλά επειδή χθες είχε γενέθλια ο μικρός γιος μου και σήμερα έχει γιορτή ο μεγάλος τους αφιερώνω τη νίκη. Είναι σημαντική νίκη γιατί προερχόμασταν από μια ήττα η οποία με τον τρόπο που ήρθε… Προσπαθήσαμε όλη την εβδομάδα ψυχολογικά να το διαχειριστούμε. Είχαμε αρκετά σκαμπανεβάσματα. Ξεκινήσαμε καλά, μετά δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε και επιτρέψαμε στον Άρη να μπει στο παιχνίδι. Είχαμε πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο αλλά και καλή αντίδραση στην τελευταία περίοδο όπου μετά από ένα τάιμ άουτ και μια συζήτηση που είχαμε γιατί βλέπαμε ότι υπήρχε πίεση χωρίς να υπάρχει λόγος. Η ομάδα ήδη έκανε αρκετά βήματα μπροστά στο διάστημα που είμαι εδώ και δεν υπάρχει λόγος να αντιμετωπίζει τα παιχνίδια με το πρέπει».