Λαύριο - Κολοσσός Ρόδου 83-77 : Πήρε το «Θρίλερ» το Λαύριο

Σε ένα ματς θρίλερ το Λαύριο κατάφερε να πάρει την νίκη και να ανέβάσει το ρεκόρ του στο 12-4. Ενώ η ομάδα της Ρόδου υποχώρησε στο 6-10.

Οι γηπεδούχοι μπήκανε καλύτερα στον αγώνα και ήλεγχαν το παιχνίδι, μάλιστα υπήρξαν  διαστήματα που η ομάδα του Λαυρίου με ωραίο μπάσκετ  κατάφερε να πάρει διαφορά τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 ( 26-17,10’). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να φτάνει ακόμα και σε διψήφια διαφορά στο +11 ( 44-33, 19’).  Μετά την ανάπαυλα όμως τα πράγματα άλλαξαν οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ (8-15) στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να περάσουν μπροστά σκορ και να βρεθούν σε θέση οδηγού.  Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφυγεί στο σκορ και μετά το τελευταίο άστοχο σουτ του Γουότσον, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με σκορ( 65-65,40').  Οι γηπεδούχοι στην παράταση ήταν αυτοί που είχαν τα ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη.

Για τους νικητές αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Κάρτερ με 24 πόντους και τον ακολούθησε ο Ανοσίκε με 15 πόντους.

Για τους ηττημένους ο κορυφαίος ήταν ο Καντέρ με 22 πόντους.

on fire: Κάρτερ 24 πόντους,

Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το +11 του Λαυρίου (44-33,19΄)

Ξεχώρισαν:

Για τους ηττημένους ο κορυφαίος ήταν ο Καντέρ με 22 πόντους και ο Άρτις με 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά:  Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέριες χωρίς κανένα στατιστικό να μπορεί να ξεχωρίσει.

Διαιτητές: Σχινάς, Σταματόπουλος, Ζαχαρής

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-38, 52-53, 65-65 κ.α ,83-77 (παρ.)