Ηρακλής-Άρης 54-76: Αυτοκράτορας στο Ιβανώφειο

Ο Άρης "άλωσε" το Ιβανώφειο, επικρατώντας του Ηρακλή με 76-54, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 6-10 και την έβδομη θέση, παρόμοιο ρεκόρ με τους κυανόλευκους που έπεσαν στην 9η θέση.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 20-10, κατάφεραν να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Παρότι ο Ηρακλής μείωσε στους πέντε πόντους (20-15, 11'), ο Άρης διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και κατάφερε να έχει προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Ο Άρης επικράτησε σε μια καθοριστική τρίτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 21-5 κάτι που του έδωσε προβάδισμα 25 πόντων (59-34). Αν και ο Γηραιός προσπάθει να μειώσει την διαφορά, οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν την νίκη με 76-54.

Δεκάλεπτα: 13-20, 29-38, 34-59, 54-76

On Fire: Ο Μάριο Τσάλμερς με 13 πόντους, τρία ριμπάουντ και τρεις ασίστ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 68-42 (οι 26 πόντοι διαφορά για τον Άρη στο 35'.

Ξεχώρισαν: Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Χάνλαν και Καββαδάς με 12 πόντους έκαστος, ενώ από τον Άρη διακρίθηκαν οι Τσάλμερς και Κουζέλογλου με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 22% του Ηρακλή στα τρίποντα, με τον Άρη να έχει 39%.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μάνος, Αναστόπουλος