Ιωνικός-Άρης 68-64: Πολύτιμη νίκη για τους Νικαιώτες με κορυφαίο τον Φιτζπάτρικ

Ο Ιωνικός υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Άρη με 68-64, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 4-6, με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 3-6.

Ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε ακόμη και με εφτά πόντους (10-3, 4'), αλλά ο Άρης, που έπαιζε χωρίς τους Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς, μείωσε και ήταν πίσω μόλις τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14).

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο 15' (30-22), με τους κιτρινόμαυρους στα επόμενα πέντε λεπτά να έχουν ένα επί μέρους σκορ 12-4, με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα ίσα στο τέλος του ημιχρόνου (34-34).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο μέρος, με τον Ιωνικό να διαχειρίζεται καλύτερα το προβάδισμα και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-51).

Ο Ιωνικός κράτησε την πρωτοπορία, με τον Άρη να περνάει μπροστά μόνο στο 37' (59-58). Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο αποτελεσματικά, αλλά δεν ξέφυγαν στο σκορ. Στο τελευταία λεπτό, οι κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκορ με το άστοχο λέι απ του Κουζέλογλου και το άστοχο τρίποντο του Λιτλ, με αποτέλεσμα η ομάδα της Νίκαιας να νικήσει με 68-64.

Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Σούλερ και Λιτλ με 18 και 9 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ιωνικό διακρίθηκαν οι Φίτζπατρικ και Σμιθ με 15 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 18-14, 34-34, 53-51, 68-64

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μάλαμας, Ζαχαρής

On Fire: Ο Τζαμάλ Σούλερ με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Οι εφτά πόντοι για τον Ιωνικό (10-3)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 8/26 στα τρίποντα του Άρη