ACB: Νίκησε τους πρωταθλητές η Μπούργος, υπερασπίστηκε την έδρα της η Μπανταλόνα

Οι Μπούργος και Μπανταλόνα υπερασπίστηκαν την έδρα τους και νίκησαν τις Μπασκόνια και Μπιλμπάο αντίστοιχα στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

Μπούργος- Μπασκόνια: 91-89

Η Μπούργος πάτησε γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-16) και ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-38). Η πρωταθλήτρια του BCL είδε τους πρωταθλητές Ισπανίας να ανατρέπουν το ματς με ένα επί μέρους 31-18 στην τρίτη περίοδο (69-66). Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση και νίκησαν την Μπασκόνια με 91-89.

Από την Μπούργος ξεχώρισε ο Κράβιτς με 16 πόντους, ενώ οι Μπενίτε και Ρένφρο πρόσθεσαν από 14 πόντους. Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Γκιεντράιτις και Βιλντόζα με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 23-16, 48-38, 66-69, 91-89

Μπανταλόνα-Μπιλμπάο: 88-81

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 15 πόντους στην πρώτη περίοδο (33-18) και βρέθηκαν μπροστά με 11 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-41). Αν και είχαν το πρώτο λόγο στον αγώνα, η Μπιλμπάο υπό τις οδηγίες του Άλεξ Μουμπρού κατέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (68-64), με ένα επί μέρους 23-16. Η Μπανταλόνια νικησε την Μπιλμπάο με 88-81, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 4-1, με τους Βάσκους να πέφτουν στο 1-4.

Από την "Πένια" ξεχώρισαν οι Βεντούρα και Ρίμπας με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπιλμπάο διακρίθηκε ο Ζισκόφσκι  με 19 πόντους, ενώ οι Ρουσέλε και Μπαλβίν με 11 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 33-18, 52-41, 68-64, 88-81