Περιστέρι-Λαύριο 84-82: Σπουδαία ανατροπή στο τέλος και τρίτη νίκη

Το Περιστέρι έκανε μια σπουδαία ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και με εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75, που είχε πληγωθεί τα προηγούμενα 30', πανηγύρισε την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 82-80.

Σπουδαία ξεκίνησε το ματς το Λάυριο που με τα τρίποντα του Μουράτου και τις εύστοχες επιθετικές ενέργειες του Μουράτου πήρε από πολύ νωρίς το προβάδισμα με σκορ 20-10 στο 8' και το Περιστέρι να μειώνει σε 18-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Πάτον και τον Πάππας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι χτύπησαν στο ζωγραφιστό και με πρωταγωνιστές τον Ζούγρη και τον Έντι ισοφάρισαν το ματς σε 36-36, με την ομάδα της Λαυρεωτικής να προσπερνά στο τέλος του ημιχρόνου σε 42-40.

Στο δεύτερο μέρος, ένα 11-2 του Λαυρίου με τον Γουαχάμπ και τον Μουράτο είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αυξήσουν και πάλι την διαφορά σε διψήφιες τιμές (42-53). Ζούγρης και Κάρμπερι είχαν διαφορετική άποψη και με συνεχόμενους πόντους δικούς τους μείωσαν σε 56-52. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Σλέιτερ η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφιο αριθμό 53-65. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι ήταν καταπληκτικό στα επιθετικά του καθήκοντα πράγμα που το μαρτυρούν οι 31 πόντοι που πέτυχε. Ένα 12-0 των γηπεδούχων  με κύριους εκφραστές τους Ζούγρη και Κράμπερι οδήγησαν την ανατροπή για το Περιστέρι και διαμόρφωσαν το 71-70. 'Εντι και Κράμπερι βρήκαν λύσεις έξω από τα 6.75 και ανέβασνα τον δείκτη του σκορ σε 80-75 με το ρολόι να δείχνει 1:35 για το τέλος. Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν στις βολές στο τέλος του παιχνιδιού και πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη με σκορ 84-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 40-42, 53-65, 84-82

On fire: Ο Ζούγρης με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Ο Κράμπερι με 21 πόντους και ο Πάππας με 14 για το Περιστέρι, ενώ για το Λαύριο ο Μουράτος ήταν καταπληκτικός με 21 πόντους και 7 ασσίστ.

Οι διαιτητές:Καρπάνος, Θεονάς, Αναστασιάδης