Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 71-78: Ναν και Μπράουν υπέγραψαν το «διπλό» στο ΣΕΦ

Με όπλο την ευστοχία του από την περιφέρεια (13/26)  και τους Ναν (25 πόντοι με 6/8 τρίποντα) και Μπράουν (18 πόντοι με 4/5 τρίποντα) να κάνουν σπουδαίο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από το ΣΕΦ με 78-71.

Με τρίποντα των Μπράουν και Φουρνιέ για το 5-3, ξεκίνησε το ντέρμπι του ΣΕΦ, ενώ ο Φαλ με γκολ – φάουλ, έδωσε γρήγορα προβάδισμα πέντε πόντων στους «ερυθρόλευκους» (8-3). Ο Μπράουν μπήκε… ζεστός στο ματς και με το δεύτερο τρίποντο του στο ματς, μείωσε σε 8-6. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να… πυροβολεί από τα 6.75 (10-9), με τον Λεσόρ να δίνει προβάδισμα στους «πράσινους» με 11-10. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να εκμεταλλεύεται τον Φαλ (12-11), όμως Ναν, Γκραντ και Χουάντσο, με ένα γρήγορο 6-0, έγραψαν το 12-17, με τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Νέο τρίποντο του Ναν έφερε το 14-20,  όμως ο Μπράουν με νέο τρίποντο έγραψε το 16-23. Ο Φουρνιέ με το δεύτερο του τρίποντο στο ματς μείωσε σε 19-23, με τον Βεζένκοβ να φέρνει τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (21-23) και τον Εβάν Φουρνιέ με 2/2 βολές, να διαμορφώνει το 23-23, σε ένα δεκάλεπτο που ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 5/7 τρίποντα.

Με καλάθι και 1/2 βολές του Μιλουτίνοβ για το 26-23, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ, τρέχοντας ένα 10-0 από το 16-23 και μετά. Τέσσερις πόντοι του Μήτογλου για το 26-27, έβαλαν και πάλι το «τριφύλλι» σε θέση οδηγού. Νέο τρίποντο του Μήτογλου έφερε το 28-29, με τις δύο ομάδες να… πυροβολούν εκατέρωθεν από την περιφέρεια για το 34-35. Τρεις βολές του Μπράουν έγραψαν το 36-38, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Οσμάν, έδωσε… αέρα πέντε πόντων στον Παναθηναϊκό (36-41). Ο Ναν με ακόμα ένα τρίποντο έγραψε το 36-44, με τον Σλούκα με 2/2 βολές να πετυχαίνει το 36-46 και το ημίχρονο να τελειώνει με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 48-38, έχοντας 10/18 τρίποντα, έναντι 4/14 του Ολυμπιακού.

Με τρίποντο του Φουρνιέ για το 41-48 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του ΣΕΦ, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα με ένα 5-0 για το 41-53.  Ο Μπράουν συνέχισε το.. βιολί του από τα 6.75 (44-56), όμως το τέταρτο φάουλ του Λεσόρ και η τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Αταμάν, έβαλαν… φωτιά στο ΣΕΦ. Παρά την ένταση στο παιχνίδι, όμως, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και με (ακόμα ένα) τρίποντο του Ναν, έγραψε το 47-59 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 62-55, καθώς ο Γουόκαπ βρήκε στόχο από τα 6.75, με το φινάλε του δεκαλέπτου.

Με καλάθι του Μπράουν για το 55-64, ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ενώ ο Ναν, με τι άλλο, με τρίποντο, έδωσε και πάλι διψήφιο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (55-67). Οι «πράσινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, ο Λεσόρ εκτόξευσε την διαφορά στο +16 (59-75), ο Ράιτ προσπάθησε να… ροκανίσει την διαφορά (65-75), όμως ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει από τα χέρια του, φεύγοντας με την νίκη από το ΣΕΦ με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-48, 55-62, 71-78

Οn fire: Ασταμάτητος ο Κέντρικ Ναν με 25 πόντους και 6/8 τρίποντα.

Ξεχώρισαν: Την μεγάλη του κλάση έδειξε ο Λορέντζο Μπράουν, με 18 πόντους και 4/5 τρίποντα. Για τον Ολυμπιακό, 19 πόντους είχε ο Βεζένκοβ και 15 ο Φουρνιέ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Παναθηναϊκό (57-73) στο 35’

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Τηγάνης, Χριστινάκης