Προμηθέας-Καρδίτσα 96-79: Εμφατικό double - double Γουόκερ στην νίκη των Πατρινών

Ο Προμηθέας με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να επικρατήσει της Καρδίτσας με 96-79 και έφτασε στη τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγωνιστικ΄ές στο πρωτάθλημα της GBL. Εξαιρετική εμφάνιση του Τζόρνταν Γουόκερ, που σταμάτησε στους 17 πόντους και τα 16 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα, έχοντας ξεκινήσει και οι δύο με καλό ρυθμό. Στα μέσα της περιόδου ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και στις δύο πλευρές του παρκέ, έτρεξαν ένα επί μέρους 12-2 και κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (27-17 στο 8’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τρίποντο του Κασελάκη, διαμορφώνοντας το 27-20, που ήταν και το σκορ περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παπανικολόπουλου ανασυντάχθηκαν και μπήκαν δυναμικά. Μάλιστα, πήραν κεφάλι στο σκορ μετά από καλάθι του Γουότσον (33-34 στο 16’). Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αλλά με τους Πατρινούς να έχουν ένα μικρό μαξιλάρι υπέρ τους, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να αναγράφει 47-43.

Στην επανάληψη ωστόσο, ήταν σειρά των παικτών του Παπαθεοδώρου να βγουν με ένταση στο παρκέ. Παίζοντας δυναμική άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, οι Πατρινοί ξέφυγαν και ο δείκτης της διαφοράς άγγιξε τους 19 πόντους (70-51 στο 27’). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά αλλά ένα τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς στα 13’’ πριν την κόρνα την κράτησε στο +16 για τον Προμηθέα (75-59).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την άνεση του σκορ, οι γηπεδούχοι χωρίς να έχουν πίεση, διαχειρίστηκαν με ευκολία το ματς και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 96-79, σημείωνοντας την τρίτη τους νίκη σε τέσσερα ματς, ενώ χωρίς θετικό αποτέλεσμα συνεχίζει η Καρδίτσα, έχοντας ρεκόρ 0-4.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 47-43, 75-59, 96-79

Οn fire: Ο Τζόρνταν Γουόκερ με 17 πόντους (3/5 2π, 2/5 3π, 5/5 βολές), 16 ασίστ και τέσσερα κλεψίματα ήταν ο απόλυτος "μαέστρος" της επίθεσης του Προμηθ΄εα.

Ξεχώρισαν: Λούντζης και Ερνάντεζ πλαισίωσαν τον Γουόκερ, πετυχαίνοντας 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ 17 πόντους είχε ο Λιούις από την πλευρά των φιλοξενούμενων

Η μεγαλύτερη διαφορά: +26 υπέρ του Προμηθέα 92-66,  στο 33’

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Κωνσταντινίδου, Ζιώγας