Πανιώνιος-Μαρούσι 86-62: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους "κυανέρυθρους"

Υπόθεση ενός ημιχρόνου ήταν η αναμέτρηση μεταξύ Πανιωνίου και Αμαρουσίου, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να παίρνει εύκολα το θετικό αποτέλεσμα με σκορ 86-62, φτάνοντας την τρίτη της νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις στην GBL.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πατούν αρκετά καλά στο παρκέ και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν μια μικρή διαφορά 5 πόντων (3-8 στο 3’). Από εκείνο το σημείο και μετά ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν και με επιθετικό πλουραλισμό έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με δικό τους +5 για το 21-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι, ξεκινώντας με επί μέρους σερί 11-1 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της περιόδου. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους παίκτες του Λυκογιάννη να είναι καταιγιστικοί σε άμυνα και επίθεση, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +25 φτάνοντας στην ανάπαυλα, με τους Γούλριτζ και Σμιθ να κάνουν ότι θέλουν, γράφοντας το 51-26 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η εικόνα ήταν η ίδια με το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος είχε βρει ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, επί της ουσίας καθαρίζοντας το παιχνίδι, καθώς η ομάδα του Αμαρουσίου ήταν ανήμπορη να αντιδράσει. Στα μέσα της περιόδου η διαφορά (+34) ξεπέρασε το double score (66-32) μετά από τρίποντο του Μπράουν. Με το τελικό αποτέλεσμα να έχει πλέον κριθεί, οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτητα και με μια διαφορά 32 πόντων υπέρ τους, μπορούσαν να διαχειριστούν την τελευταία περίοδο όπως ήθελαν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι ομάδες άνοιξαν το rotation τους, με τους προπονητές να δίνουν λεπτά σχεδόν σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες τους. Η διαφορά μειώθηκε αρκετά, όμως το τελικό 86-62 ήταν πλήρως αντιπροσωπευτικό της αναμέτρησης, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να συνεχίζει το δυναμικό ξεκίνημα στην GBL.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 51-26, 71-39, 86-62

Οn fire: O Κένταλ Σμιθ ήταν ο πρώτος σκόρερ των "κυανέρυθρων" έχοντας 16 πόντους (6/12 2π, 1/5 3π, 1/2 βολές) μαζί με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 27:39 συμμετοχής.

Ξεχώρισαν: Οι Γούλριτζ και Τσαλμπούρης ήταν συμπαραστάτες του Σμιθ, προσθέτοντας από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ομάδα του Αμαρουσίου μοναδικός διψήφιος ήταν ο Άνταμς με 10 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +35 υπέρ του Πανιωνίου, 75-40 στο 31’

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Τσολάκος, Κατραχούρας