Αταμάν: «Θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε στο ΣΕΦ, όπως κάναμε και πέρσι»

Με δηλώσεις του μετά το φινάλε της αναμέτρησης με την ΑΕΚ, ο Εργκίν Αταμάν εμφανίστηκε ικανοποιημένος από την γενική αμυντική λειτουργία της ομάδας του, ενώ έδωσε το… σύνθημα ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι του ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό (27/10, 20:15).

Αναλυτικά:

"Σταματήσαμε να παίζουμε άμυνα όταν βρεθήκαμε να προηγούμαστε με 34 πόντους. Βάλαμε μέσα τους νεαρούς παίκτες κι εκείνοι έκαναν αρκετά λάθη στην επίθεση. Επίσης η ΑΕΚ είναι μια ομάδα με μεγάλο potential επιθετικά. Όταν σταματήσαμε να παίζουμε επιθετική άμυνα, βρήκαν 22 πόντους μέσα σε 5 λεπτά. Στα πρώτα 25 λεπτά είχαν 29 πόντους. Μετά κάναμε ξανά αλλαγές, βάλαμε τους βασικούς και φτάσαμε στη νίκη. Είναι σημαντικό, γιατί ήμασταν κουρασμένοι μετά τη διαβολοβδομάδα. Όμως νομίζω ότι σήμερα, σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού, ειδικά στο πρώτο μέρος, ήμασταν βελτιωμένοι στην άμυνα κι αυτό θα είναι πολύ σημαντικό για τα επόμενα παιχνίδια.

Ακολουθεί το ντέρμπι. Είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, όμως ειλικρινά αυτή τη στιγμή σκεφτόμαστε μόνο το παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε για την EuroLeague την Παρασκευή. Το πρόγραμμα είναι ατυχές και για τις δύο ομάδες, γιατί νομίζω ότι και ο Ολυμπιακός παίζει την Παρασκευή. Θα φτάσουμε στην Ελλάδα στις 3-4 το πρωί του Σαββάτου και την Κυριακή θα παίξουμε το ματς. Το ίδιο ισχύει και για τον Ολυμπιακό. Θα είναι ένα καλό ματς, ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες. Έχουν το πλεονέκτημα έδρας, αλλά θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε εκεί, όπως κάναμε και πέρσι στους τελικούς".