Καρδίτσα – Ολυμπιακός 61-77: Ο Μιλουτίνοβ επέστρεψε… αγριεμένος

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ πάτησε και πάλι παρκέ και έδειξε κάτι παραπάνω από έτοιμος, με τον Σέρβο  σέντερ να έχει 12 πόντους (6/7 δίποντα), πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ και να οδηγεί τον Ολυμπιακό στο άνετο πέρασμα με 77-61 από την Καρδίτσα. 20… σβηστούς πόντους σημείωσε ο Σάσα Βεζένκοβ, εξαιρετικός και ο Λαρεντζάκης με 11 πόντους και από τέσσερα ριμπάουντ και ασίστ.

Με τον Βεζένκοβ να ξεκινά… ζεστός, πετυχαίνοντας όλους τους πρώτους πόντους της ομάδας του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-8  της Καρδίτσας. Ο Βεζένκοβ συνέχισε… σεληνιασμένος και με γκολ – φάουλ πέτυχε το 8-15, με τον ίδιο να έχει ήδη 13 πόντους! Ο Μιλουτίνοβ πέτυχε δύο συνεχόμενα καλάθια, στην επιστροφή του στην δράση, για το 12-19, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 14-19, μετά από κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Χόρχλερ.

Με τρίποντο του Βιλντόσα και… ποδιά του Λαρεντζάκη, που οδήγησε σε κάρφωμα του Μιλουτίνοβ, για το 14-24, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Καρδίτσας. Ακόμα ένα κάρφωμα του ιδιαιτέρως κεφάτου Μιλουτίνοβ, έφερε το 14-26, ενώ το τρίποντο του Πίτερς έστειλε τον Ολυμπιακό στο +15 (17-32). Η Καρδίτσα απάντησε με ένα 7-0, ρίχνοντας την διαφορά και πάλι σε μονοψήφια επίπεδα (24-32), με τον Βιλντόσα, με τρίποντο για το 24-35, να σπάει το σερί των γηπεδούχων. Ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Λαρεντζάκη, έφερε το 26-40, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το α’ μέρος με προβάδισμα 18 πόντων (28-46).

Με ένα 8-2 των γηπεδούχων για το 36-48 , ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Καρδίτσας, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ. Μάλιστα, το αντιαθλητικό φάουλ του Παπανικολάου στον Καμπερίδη, έδωσε την δυνατότητα στην Καρδίτσα να ρίξει την διαφορά και πάλι κάτω από τους 10 πόντους (40-48). Ακόμα ένα καλάθι του Χόρχλερ έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (44-50), με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό 16-4. Ο Μιλουτίνοβ επέστρεψε στο παρκέ και οδήγησε την ομάδα του σε ένα επιμέρους 9-2 για το 46-59, με τους Πειραιώτες να ολοκληρώνουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 62-46.

Κασελάκης και Πλώτας προσπάθησαν να κρατήσουν την Καρδίτσα σε επαφή με το σκορ, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (53-64). Ένα γρήγορο 10-0 του Ολυμπιακού, όμως, για το 53-74, έβαλε… πρόωρο τέλος στο ματς. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Μπαρτζώκα  να ρίχνει στο ματς τον Σπάρταλη, τον Παπανικολόπουλο τον 19χρονο Καπετάκη και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό νικητή με 77-61.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-46, 46-62, 61-77

Οn fire: Ο Βεζένκοβ σημείωσε 20 πόντους χωρίς… καν να χρειαστεί να πάει για ντους, μετά το φινάλε του ματς

Ξεχώρισαν: Σαν να μην έλειψε μια μέρα ο Μιλουτίνοβ, με 12 πόντους (5/6 δίποντα), πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ. Παρών δήλωσε και ο Λαρεντζάκης με 11 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Για την Καρδίτσα, Λούις και Γουάτσον είχαν 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +21 για τον Ολυμπιακό (53-74) στο 35’

Διαιτητές: Μαρινάκης, Τσάνταλη, Σκάλτσης