Λαύριο-Κολοσσός 74-82: Ανατροπή και πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τους Ροδίτες

Ο Κολοσσός Ρόδου αν και βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 14 π΄οντους απέναντι στο Λαύριο, έφυγε νικητής από το κλειστό της Λαυρεωτικής μετά από μια μεγάλη ανατροπή που του έφερε την πρώτη του νίκη στη φετινή GBL με σκορ 82-74. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Γκάουντλοκ με 17 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Ροδίτες, οι οποίοι στο 5’ είχαν αποδιοργανώσει την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 3-10. Η ομάδα της Λαυρεωτικής κατάφερε να επαναφέρει την «ισορροπία» στο ματς, ισοφαρίζοντας και έπειτα προσπερνώντας στο σκορ, όμως ήταν οι φιλοξενούμενοι που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με τη βραχεία κεφαλή ενός πόντου, για το 19-20 που έγραψε ο Κολοβέρος με δύο ελεύθερες βολές και τον Ντανουσεβίτσιους να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μέξα ανασυντάχθηκαν επιθετικά, έσφιξαν την άμυνά τους και με σκορ περιόδου 24-9, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Γκρίφιν και Σλέιτερ πήγαν στο ημίχρονο με μια διαφορά 14 πόντων, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 43-29.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σιγάλα μπήκαν με τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο παρκέ, αποφασισμένοι να επιστρέψουν και να διεκδικήσουν το ματς. Με επί μέρους σκορ 6-18, έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (49-47), έχοντας πρωταγωνιστές τους Γκάουντλοκ και Χατζηνικόλα. Μάλιστα, στο ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της περιόδου πήραν το προβάδισμα, μετά από τρίποντο του Νέλσον (53-56). Με τρίποντο ξανά από τον Νέλσον, οι Ροδίτες έκλεισαν το «εκρηκτικό» τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 58-61.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες βρίσκονταν συνέχεια κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτίσουν πάνω στη διαφορά και το μομέντουμ της μεγάλης ανατροπής που είχαν πετύχει. Στα 1'36" πριν τη λήξη, ο Κολοσσός με ένα μικρό «ξέσπασμα» έφτιαξε μια διαφορά 8 πόντων (69-77), τη μεγαλύτερη που είχε καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης μετά από μεγάλο τρίποντο του Ιωσήφ Κολοβέρου. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν ιδανικά την πίεση του Λαυρίου και έφυγαν νικητές από τη Λαυρεωτική με το τελικό σκορ να είναι 74-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-29, 58-61, 74-82

Οn fire: Ο Άντριου Γκάουντλοκ με 17 π΄οντους (7/13 σουτ εντός πεδιάς, 3/3 βολές), 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 28 λεπτά

Ξεχώρισαν: Συμπαραστάτες του Γκάουντλοκ οι Ντανουσεβίτσιους, Μπιλής και Χατζηνικόλας με 11 πόντους έκαστος. Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Μουράτος, που σημείωσε 19 πόντους ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για το Λαύριο, 43-29 στο 20’

Διαιτητές: Τσαρούχα, Ζακεστίδης, Λεβεντάκος