Προμηθέας-Λαύριο 93-84: Δυσκολεύτηκαν αλλά πανηγύρισαν το 2Χ2 οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας κατάφερε και έκαμψε την αντίσταση του Λαυρίου σε ένα πολύ ωραίο ματς που έγινε στην Πάτρα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με το τελικό 93-84 και να φτάνουν τις δυο νίκες στο πρωτάθλημα.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι το Λάυριο το οποίο πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (6-14) δια χειρός Γουαχάμπ και Μουράτου, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (16-22). Στο δε΄υτερο δεκάλεπτο, οι οκτώ συνεχόμενοι πόντοι του Γουίλιαμς ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 26-26. Στα τελευταία λεπτά όμως της περιόδου ένα ξέσπασμα του Λαυρίου με τους κύριους ύποπτους Σέρμα και Γουαχάμπ να δίνουν εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Μέξα στο τέλος του ημιχρόνου (40-45).

Στο δεύτερο μέρος, το Λαύριο συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και απειλούσε πολύ από το ζωγραφιστό με κύριο εκφραστή τον Σλέιτερ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τις εύστοχες βολές του Ιγουντού, του Λούντζη και του Γουόκερ οι Πατρινοί γύρισαν το παιχνίδι σε 67-66 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου βρήκε λύσεις από την περιφέρεια με πρωταγωνιστές των Ιγουντού και Γουίλιαμς και ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (77-69) στο 33'. Οι Πατρινοί διατήρησαν με αυτοθυσία την διαφορά τους, ήταν εύστοχοι στις ελεύθερες βολές  και κατάφεραν να επικρατήσουν με το τελικό 93-84 έναντι του Λαυρίου

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 40-45, 67-66, 93-84

Οι διαιτητές: Αγραφιώτης, Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος

On fire: Ο Κένι Γουίλιαμς με 21 πόντους

Ξεχώρισαν: Ο Γουόκερ με 16 πόντους και 4 ασσίστ και ο Λούντζης με 13 πόντους και 6 ασσίστ από πλευράς Προμηθέα. Από την ομάδα του Λαυρίου ο Σλέιτερ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους και ακολούθησε ο Γουαχάμπ με 15.