Περιστέρι - Πανιώνιος 82-72: Ο Αβδάλας οδήγησε τους Πρίγκηπες στο 1-1

Η ομάδα του Περιστερίου «γύρισε τον διακόπτη» στην τελευταία περίοδο με πρωταγωνιστή τον Αβδάλα, έπαιξε άμυνα και πανηγύρισε την νίκη με σκορ 82-72 έναντι του Πανιωνίου, με την ομάδα του Λημνιάτη να φτάνει στο 1-1 στο πρωτάθλημα.

Το συγκρότημα του Γιώργου Λιμνιάτη ήταν καταιγιστικό στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του «Α. Παπανδρέου», όπως δείχνουν οι 53 πόντοι ενεργητικό σε 20’. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν… ισοπεδωτικοί, με το 9-8 του 3’, χάρη σε ένα επιμέρους 24-8 στα επόμενα επτά λεπτά, να μετατρέπεται σε… double score +1, όπως δείχνει το 33-16 της πρώτης περιόδου. Κακλαμανάκης και Κάναντι, με ένα 4-0 μείωσαν σε 33-20, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως Ζούγρης και Αβδάλας, με ένα δικό τους 5-0, έστειλαν την διαφορά στο +18 (38-20). Δύο τρίποντα του Κάναντι μείωσαν σε 38-26, ενώ ο Ντέιβις… ροκάνισε την διαφορά στους 10 πόντους (41-31), με το Περιστέρι, όμως, χάρη στους Πάτον και Έντι, να ξαναφέρνουν τους γηπεδούχους στο +16 (53-37), προτού ο Σμιθ με τρίποντο γράψει το 53-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη του αγώνα, ο Πανιώνιος ήταν εξαιρετικός και σε άμυνα και επίθεση. Μείωσε στους πέντε (53-48) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με το Περιστέρι να αντιδρά και να αυξάνει την διαφορά στους εννιά (59-48). Ένα 14-2 του Πανιωνίου δια χειρός Σμιθ και Τσαλμπούρη έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης με σκορ 59-62 με τον Κάρμπερι να μειώνει σε 61-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το Περιστέρι με έξι συνεχόμενες βολές πήρε το προβάδισμα εκ νέου 67-64. Ο Πανιώνιος δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και σε αντίθεση με το Περιστέρι που ήταν συνεπής στο σκοράρισμα, η διαφορά ανέβηκε στο +10 στα τελευταία λεπτά του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Αβδάλα και τον Κόφι για τους γηπεδούχους (76-66). Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε την επιμέρους διαφορά και πανηγλυρισε την νίκη με σκορ 82-72

Τα δεκάλεπτα: 33-16, 53-40,61-82-72

Οn fireΟ Έντι με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Από πλευράς Περιστερίου ο Αβδάλας με 16 πόντους και ο Πάτον με 13. Για τον Πανιώνιο ο Ντέιβις είχε 18 πόντους και οι Κάναντι και Νοκό στμάτησαν στους 14.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +19 του Περιστερίου (33-14, 9:31)

Διαιτητές: Τηγάνης, Τσόνος, Λουλουδιάδης