Μαρούσι-Κολοσσός Ρ. 70-67: Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με ανατροπή και δια χειρός Ρέινολντς

Το Μαρούσι πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη έναντι του Κολοσσού καθώς βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά λίγο πριν το ημίχρονο, γύρισε το παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Ρέινολντς και πανηγύρισε στο τέλος το θετικό αποτέλεσμα με σκορ 70-67.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι το Μαρούσι όπου με πρωταγωνιστές τον Φρίντρικσον και τον Στόουβ πήρε προβάδισμα επτά πόντων (13-6) με το με τον Κολοσσό να μειώνει σε 18-16 με τα τρίποντα του Γκάουντλοκ και Νέλσον στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ένα 9-0 του Κολοσσού έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Ρόδου με σκορ 23-28. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μείωσε με ένα 5-0 σε 27-28 στο 16’. Στην συνέχεια ο Κολοσσός έδειξε πολύ καλή αμυντική λειτουργία , γεγονός που την μετουσίωσε σε εύστοχες επιθέσεις μπροστά και πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (29-37).

Στο δεύτερο μέρος, ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμά του μέχρι το 26’. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και οι Ρέινολντς και Στόουβ  ανέλαβαν δράση και γύρισαν το ματς σε 50-49, με ένα τρομερό εύστοχο τρίποντο μπάζερ μπίτερ του Μπιλλή οι Ροδίτες έκλεισαν την περίοδο όντας μπροστά με σκορ 50-52. Στην τελευταία περίοδο, τα συνεχόμενα τρίποντα του Ρέινολντς έδωσαν προβάδισμα στο Μαρούσι με σκορ 58-52. Ο Γκάουντλοκ με συνεχόμενες βολές μείωσε στο πόντο 68-67, το Μαρούσι ήταν εύστοχο στην γραμμή της φιλανθρωπίας και πανηγύρισε την νίκη με σκορ 70-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-37, 50-52, 70-67

Οn fire: Ο Στόουβ με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασσίστ.

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ο Ρέινολντς με 19 πόντου και ο Φρίντρικσον με 12 πόντους και 8 ασσίστ. Από πλευράς νησιωτών ο Γκάουντλοκ είχε 17 πόντους και ακολούθησε ο Κολοβέρος με 11.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το συν 10 του Κολοσσού (27-37, 19:11)

Οι διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Λόρτος