Καρδίτσα-Παναθηναϊκός 66-80: Άνετη επικράτηση στη πρεμιέρα για το τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της GBL, περνώντας από την έδρα της Καρδίτσας με 66-80, έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τους Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και Ομέρ Γιούρτσεβεν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Γιούρτσεβεν που πέτυχε 9 πόντους στη πρώτη περίοδο, έχτισε άμεσα μια διαφορά επτά πόντων ώστε να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 14-21, παρά τις προσπάθειες της Καρδίτσας να κρατήσει όσο χαμηλότερα μπορούσε το σκορ. Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός ανέβηκε, με τους παίκτες του Αταμάν να βρίσκουν τον δρόμο τους προς το καλάθι ευκολότερα. Συγκεκριμένα οι Γκραντ και Λεσόρ «ανέλαβαν» την πρωτοκαθεδρία στο σκοράρισμα, ενώ από τους γηπεδούχους ο Γουότσον συνέχισε να προσπαθεί να κρατήσει τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ. Ωστόσο, η διαφορά αυξήθηκε, φτάνοντας διψήφια τιμή πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τους πρωταθλητές να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +11 και το σκορ στο 31-42.

Στην επανάληψη, η εικόνα της αναμέτρησης κινήθηκε σε ίδια επίπεδα συγκριτικά με το πρώτο μέρος, με το «τριφύλλι» να προσπαθεί να ανοίξει κι άλλο τη ψαλίδα ώστε να «καθαρίσει» το ματς, (42-55 στο 26’). Ωστόσο, οι παίκτες του Παπανικολόπουλου δεν πτοήθηκαν και με ένα επι μέρους 8-0 προς το τέλος της τρίτης περιόδου έριξαν τη διαφορά στους 5 πόντους (50-55). Ακολούθησε τάιμ-άουτ του Αταμάν ώστε να ανασυγκροτήσει την ομάδα του και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Λεσόρ το δεκάλεπτο έκλεισε με 50-59 υπέρ του Παναθηναϊκού. Το τέταρτο δεκάλεπτο ωστόσο κύλησε σε αρκετά διαφορετικό ρυθμό. Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και το κατάφεραν (59-78 στο 37), σε πολύ μεγάλο βαθμό χάρη στους Καλαϊτζάκη και Μήτογλου, που μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο είχαν κινηθεί σε σχετικά ρηχά νερά, ώστε το τριφύλλι να ξεκινήσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στην φετινή GBL και να πάρει τη νίκη με 66-80.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 31-42, 50-59, 66-80

Οn fire: Ομέρ Γιούρτσεβεν, όπου στην πρώτη του συμμετοχή στη GBL πέτυχε double-double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Καλαϊτζάκης με 16 πόντους και Γκραντ 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν συμπαραστάτες του Τούρκου σέντερ, ενώ από την ομάδα της Καρδίτσας κορυφαίος ήταν ο Γουότσον με 11 πόντους και 6 ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 για τον Παναθηναϊκό (59-78 στο 37')

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Τσιοπάνος, Λουλουδιάδης