Περιστέρι-ΠΑΟΚ 72-80: Ασπρόμαυρη πρεμιέρα παρά την πίεση των «Πριγκίπων»

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα του ΠΑΟΚ καθώς σημείωσε ένα μεγάλο διπλό στο Περιστέρι με σκορ 80-72 με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες , όπου καμία δεν άφησε την άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Το Περιστέρι προηγήθηκε με τον Πάτον και τον Κάρμπερι με σκορ 12-6 στο 4:06 με τους Θεσσαλονικείς να βρίσκουν απαντήσεις και να μειώνουν με τον Κατσίβελη και τον Παπαδάκη σε 20-18 στο τέλος της περιόδου. Οι συνεχόμενες εύστοχες βολές του Χάρις στο 13:05 έδωσαν ένα προβάδισμα 5 πόντων στο Περιστέρι (32-27) με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και με ένα επιθετικό ξέσπασμα 19-5 δια χειρός Κρούζερ και Φόρεστερ είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε στα αποδυτήρια με 'ενα +9 (37-46).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο δεύτερο μέρος, με τον ίδιο ζήλο όπως έκλεισε το πρώτο. Έφτασε μάλιστα την διαφορά στο +16 (53-69) θέτοντας σοβαρές πιθανότητες για να φύγει νικητής. Στην τελευταία περίοδο όμως οι Περιστεριώτες είχαν διαφορετική άποψη. Ένα επιμέρους 13-2 μείωσε την διαφορά στο τρίποντο (68-71). Οι Θεσσαλονικείς όμως έδειξαν ψυχραιμία στις λεπτομέρειες του αγώνα και έφυγαν νικητές με σκορ 80-72 από την έδρα του Περιστερίου.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80

Οι διαιτητές:Τσιμπούρης, Μαρινάκης, Κατραχούρας

On fire: Ο Κρούζερ με 19 πόντους

Ξεχώρησαν: Από πλευράς Περιστερίου ο Χάρις με 20 πόντους και ακολούθησε ο Πάτον με 10. Ενώ για το ΠΑΟΚ ο Χέντερσον με 18 πόντους και ο Μπάρτλει με 17.