Άρης-ΑΕΚ 59-70: Ιδανικό ξεκίνημα για την Ένωση

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά τη νέα αγωνιστική περίοδο και στην GBL, περνώντας νικηφόρα από το Αλεξάνδρειο, επικρατώντας του Άρη με 70-59, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τους Μπράις και Κουζμίνσκας που ήταν καθοριστικοί.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους, ενώ το πρώτο καλάθι της σεζόν πέτυχε ο Πρέντις Χαμπ της Ένωσης. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό με σουτ του Μαντζούκα και του Ντε Τζούλιους, που έδωσαν την ώθηση στην ομάδα του Καστρίτη να ανατρέψει μια μικρή διαφορά που είχε χτίσει η ΑΕΚ, ώστε να κλείσουν εκείνοι το δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (17-14).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 2-10 με τον Μπράις να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Ένωση (19-24). Ωστόσο, ο «καυτός» Ντε Τζούλιους συνέχισε να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια, κρατώντας τους κίτρινους αρκετά κοντά στο σκορ, ενώ με πρωταγωνιστή τον Τολιόπουλο στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι επανέκτησαν για ακόμη μια φορά την διαφορά, κλείνοντας το «φτωχό» επιθετικά πρώτο ημίχρονο με +3, με το σκορ να βρίσκεται στο 29-26.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σάκοτα μπήκαν με διάθεση να τρέξουν και να πιέσουν, και με συνεχόμενους πόντους του Μπράις άφησαν πίσω τους στο σκορ τους γηπεδούχους. Η αστοχία και από τις δύο πλευρές ήταν εμφανής, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν εύκολα καλάθια και μια επιθετική σταθερότητα που θα τους επέτρεπε να «χτίσουν» μια διαφορά ασφαλείας ενόψει του τέταρτου και καθοριστικού δεκαλέπτου. Η Ένωση ωστόσο δια χειρός Μπράις έκλεισε τη τρίτη περίοδο με αβαντάζ τριών πόντων (41-44).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Γκρέι και Κουζμίνσκας πέτυχαν μερικά πολύ μεγάλα σουτ, ενώ η σκληρή άμυνα στην άλλη πλευρά του παρκέ έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους που δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Άρη. Μάλιστα, μετά από δύο εύστοχες βολές του Μπράις, η διαφορά είχε εκτοξευτεί στο +15 υπέρ της ΑΕΚ, 3 λεπτά πριν τη λήξη (51-66). Οι παίκτες του Καστρίτη δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με το τελικό 59-70 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70

Οn fire: Ο Σι Τζέι Μπράις με τους 18 πόντους του ήταν ο κορυφαίος του αγώνα

Ξεχώρισαν: Οι Κουζμίνσκας και Χαμπ, με τον Λιθουανό να πετυχαίνει 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Αμερικανός πρόσθεσε 10 πόντους και 4 ασίστ.  Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Ντε Τζούλιους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 17 πόντους, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για την ΑΕΚ στο 37'.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τηγάνης, Χριστινάκης