Άρης – Περιστέρι 69-73: Τρίτη θέση για τους «πρίγκιπες»

Σε έναν μικρό τελικό, ο οποίος διατήρησε το ενδιαφέρον του μέχρι το φινάλε, το Περιστέρι επικράτησε του Άρη με 73-69 και κατέλαβε την τρίτη θέση στο Super Cup της Ρόδου.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλά στον μικρό τελικό, όπως δείχνει το γρήγορο 12-3. Συνεχόμενα καλάθια από Αβδάλα και Έντι μείωσαν σε 17-12, όμως οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν εκ νέου με οκτώ πόντους (22-14), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 25-16, χάρη σε ένα τεράστιο τρίποντο του Τολιόπουλου. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Άρης ανέβασε το προβάδισμα του σε διψήφια επίπεδα (28-16), όμως το Περιστέρι επέστρεψε και με τρίποντο του Πάπας, πλησίασε σε απόσταση βολής (32-29). Ο Τολιόπουλος συνέχισε να… πυροβολεί από τα 6.75 για το 41-34, όμως το Περιστέρι ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με ένα 5-0, που έριξε την διαφορά στο καλάθι, με το 41-39 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με κάρφωμα του Πάτον για το 41-41, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του μικρού τελικού, ενώ το γκολ – φάουλ του Αβδάλα για το 45-46, έβαλε τους «πρίγκιπες» για πρώτη φορά στην θέση του… οδηγού στο παιχνίδι.  Πάτον και Πάπας ανέβασαν το σερί των τυπικά φιλοξενούμενων στο 7-0, βάζοντας το Περιστέρι μπροστά με 50-45, όμως ο Άρης απάντησε με το… ίδιο νόμισμα, με τους Μπανκς και Τολιόπουλο να τρέχουν ένα δικό τους 7-0 για το 52-50. Ο Έντι με τρίποντο συν ακόμα δύο βολές,  έβαλε και πάλι την ομάδα της δυτικής όχθης μπροστά με 55-52, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με ΄το Περιστέρι μπροστά με 57-55. Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Με τρίποντο ο Τολιόπουλος ισοφάρισε σε 63-63, όμως ο Σταυρακόπουλος με τετράποντο (!), έδωσε πολύτιμο +4 στην ομάδα του (63-67). Το κάρφωμα του Πάτον για το 63-70 έδειχνε να… κλειδώνει την νίκη για το Περιστέρι, ο Μποχωρίδης με τρίποντο για το 66-70 και εν συνεχεία ο Τολιόπουλος, με νέο τρίποντο για το 69-72, προσπάθησαν να κρατήσουν… ζωντανό τον Άρη, όμως ο Αβδάλαςμε 1/2 βολές για το 69-73… σφράγισε την νίκη της ομάδας του και παράλληλα την κατάκτηση της τρίτης θέσης στο Super Cup της Ρόδου.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-39, 55-57, 69-73

Οn fire: Εξαιρετικός ο Αβδάλας με 17 πόντους

Ξεχώρισαν: 13 πόντους σημείωσε ο Έντι και από εννέα οι Πάππας και Σταυρακόπουλος, ενώ για τον Άρη, ο Τολιόπουλος είχε 22 πόντους και ο Ντε Τζούλιους 11.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για τον Άρη (28-16) στο 11’

Διαιτητές: Τσαρούχα, Τηγάνης, Μηλαπίδης