Ολυμπιακός – Περιστέρι 79-74: Βεζένκοβ και Πετρούσεβ… έβαψαν κόκκινη την πρόκριση στον τελικό

Ο Ολυμπιακός είδε το Περιστέρι να επιστρέφει από το -12 (34-22) και χάρη σε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο να ξεφεύγει με οκτώ πόντους (53-61). Όσο κυλούσε ο χρόνος όμως, τόσο η ποιότητα των «ερυθρόλευκων» έκανε την διαφορά, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στην νίκη με 79-74 και να παίρνουν την πρόκριση στον τελικό του Super Cup, εκεί που περιμένει ο Παναθηναϊκός. Εξαιρετικοί οι Βεζένκοβ (20 πόντοι) και Πετρούσεβ (18 πόντοι, εννέα ριμπάουντ).

Με τρίποντο του Κάρμπερι για το 0-3 ξεκίνησε ο δεύτερος ημιτελικός του Super Cup. Νέο τρίποντο του Πουλιανίτη, έφερε το 2-6, όμως δύο τρίποντα των Βεζένκοβ και Φουρνιέ, έφεραν το ματς στην ισοπαλία (8-8). Οι δύο ομάδες συνέχισαν τον… βομβαρδισμό από τα 6,75, με τον Πάτον να γράφει το 8-11, ενώ το κάρφωμα του Κόφι για το 8-13, δίνει γρήγορο προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους. Το γκολ – φάουλ του Ξανθόπουλου έφερε το Περιστέρι στο 11-17, όμως ένα επιθετικό κρεσέντο του Βεζένκοβ, έφερε ένα 9-0 για τους Πειραιώτες, που πήραν κεφάλι στο σκορ με 20-17. Ο Έντι με 2/2 βολές έσπασε το σερί του Ολυμπιακού, με τους Πειραιώτες να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα, μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (22-19).

Με γκολ – φάουλ του Πετρούσεβ, για το 24-19, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ενώ ο Γκος, με λέι απ, μετά από δικό του κλέψιμο, ανέβασε την διαφορά στο +7 για τον Ολυμπιακό (26-19). Εντυπωσιακό κάρφωμα του Πετρούσεβ για το 28-19, ενώ ο Βιλντόσα, με 1/2 βολές, έφερε τους Πειραιώτες για πρώτη φορά στο +10 (29-19). Νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Ντόρσεϊ, έφερε το 34-22, όμως ο Κάρμπερι απάντησε με τετράποντο (!) για το 34-26. Σειρά του Πάπας για τρίποντο, για το 34-29, με το Περιστέρι να τρέχει ένα… αστραπιαίο 7-0, ενώ ο Έντι ανέβασε το σερί στο 9-0, μειώνοντας σε 34-31. Ντόρσεϊ κα Πίτερς έτρεξαν ένα δικό τους 7-0 για το νέο +10 (41-31), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 41-34, καθώς το απίστευτο buzzer beater του Γουόκαπ από το κέντρο του γηπέδου, κρίθηκε εκπρόθεσμο.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι πλησίασε εκ νέου σε απόσταση βολής (43-41). Ο Κόφι με floater μείωσε σε 47-46, ενώ το λέι απ του Πάπας έβαλε τους «πρίγκιπες» σε θέση οδηγού (47-48). Νέο τρίποντο του Κόφι για το 47-51, με τον Μπαρτζώκα να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ, καθώς είδε το Περιστέρι να τρέχει ένα επιμέρους 17-6! Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το… πόδι στο γκάζι, με το γκολ – φάουλ του Κάρμπερι να φέρνει το Περιστέρι για πρώτη φορά στο +8 (49-57). Μεγάλο τρίποντο του Πουλιανίτη σε… νεκρό χρόνο για το 53-61, με το Περιστέρι να τρέχει ένα εκπληκτικό 27-12 στο τρίτο δεκάλεπτο. Πετρούσεβ και Βεζένκοβ απάντησαν με ένα γρήγορο 4-0 για το 57-61, με το Περιστέρι, πάντως, να μπαίνει στην τελευταία περίοδο, με ένα προβάδισμα τριών πόντων (60-63).

Γουόκαπ και Πετρούσεβ έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά, με 64-63, ενώ το τρίποντο του Τεξανού γκαρντ έφερε το 67-65. Νέο τρίποντο του Βιλντόσα για το 70-65, όμως το εμφατικό κάρφωμα του Κόφι έφερε και πάλι την ομάδα του σε απόσταση ενός σουτ (74-72). Ο Πετρούσεβ συνέχισε να δίνει λύσεις (77-72), με τον Βεζένκοβ να… τελειώνει το παιχνίδι (79-72). Έτσι ο Ολυμπιακός, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στο Περιστέρι, πήρε την νίκη με 79-74 και παράλληλα την πρόκριση για τον τελικό του Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74

Οn fire: Ο Σάσα Βεζένκοβ τελείωσε το ματς με 20 πόντους.

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Πετρούσεβ που… άγγιξε το double – double με 18 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Για το Περιστέρι, Κόφι και Κάρμπερι είχαν 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για τον Ολυμπιακό (34-22) στο 15’

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Αγραφιώτης