Παναθηναϊκός – Άρης 81-68: Στον τελικό του Super Cup με πρώτο βιολί τον Ναν

Με τον Κέντρικ Ναν (16 πόντοι) να συνεχίζει από εκεί που… σταμάτησε την περσινή σεζόν, ο Παναθηναϊκός, πατώντας το γκάζι από το 2ο δεκάλεπτο και μετά, ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο του Άρη και με 81-68 πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup.

Με δύο τρίποντα των Μαντζούκα και Μποχωρίδη, για το 2-6 (προηγήθηκε το καλάθι του Λεσόρ), ξεκίνησε ο πρώτος ημιτελικός του Super Cup. Ο Γάλλος σέντερ, μαζί με τον Ναν, έφεραν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μπροστά με 11-10, όμως ο Μαντζούκας συνέχισε να… πυροβολεί από τα 6.75 για το 11-13. Ο Ναν βρήκε ρυθμό και με συνεχόμενα καλάθια έγραψε το 16-13, ο Τολιόπουλος, με ακόμα ένα τρίποντο, ισοφάρισε σε 20-20, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του ημιτελικού.

Με δύο γκολ – φάουλ των Γιούρτσεβεν και Σλούκα, για το 26-20, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Μπανκς με 2/2 βολές μείωσε σε 28-24, όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του, με 2/2 βολές του Γκριγκόνις έφτασε στο +9 (37-28), ο Λιθουανός με τρίποντο έφερε το πρώτο διψήφιο «πράσινο» προβάδισμα (42-30), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 44-30.

Με καλάθι του Μποχωρίδη για το 44-32, ξεκίνησε το β’ μέρος του ημιτελικού της Ρόδου. Ο Παναθηναϊκός, όμως,  μπήκε… ζεστός από τα 6.75 και με τους Σλούκα και Ναν… εκτόξευσε την διαφορά στο +18 (55-37). Ο Μήτογλου έβαλε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό στο 20+ (60-39), με τους Καλαϊτζάκη και Ρόμπερτς να διαμορφώνουν το 66-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Καλαϊτζάκης με τρίποντο έγραψε το 69-46, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Το παιχνίδι, φυσικά, δεν είχε επιστροφή για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, όμως οι «κιτρινόμαυροι», με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη, προσπάθησαν να… ροκανίσουν την διαφορά (72-52), με τον Έλληνα γκαρντ, όμως, λίγο αργότερα, να αποβάλλεται μετά από αντιαθλητικό πάνω στον Χουάντσο (και ενώ νωρίτερα στο παιχνίδι είχε προηγηθεί εις βάρος του τεχνική ποινή). Ο Χατζηδάκης με γκολ – φάουλ μείωσε σε 76-57, ο Ντε Τζούλιους με τρίποντο έγραψε το 77-60, τον νεαρό Σκουλίδα με νέο τρίποντο, να ρίχνει ακόμα περισσότερο την διαφορά (79-65), τον Σαμοντούροβ να απαντά για το 81-65 και τον Παναθηναϊκό, με την νίκη του με 81-68, να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό του Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 66-46, 81-68

Οn fire: Ο Κέντρικ Ναν τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους.

Ξεχώρισαν: Πολύ καλή εμφάνιση από τον Καλαϊτζάκη με 11 πόντους, ενώ ο Γιούρτσεβεν είχε οκτώ πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τον Άρη, 16 πόντους είχε ο Μποχωρίδης, 11 ο Μπανκς και 10 ο Χατζηδάκης.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +23 για τον Παναθηναϊκό (75-52) στο 31’

Διαιτητές: Τσαρούχα, Καρπάνος, Τσιμπούρης