ΑΕΚ – Περιστέρι 99-113: «Σκούπα» μετά από δύο παρατάσεις για τους Πρίγκιπες

Απίστευτο παιχνίδι είχαμε στα Άνω Λιόσια, με το Περιστέρι να έχει τον απόλυτο έλεγχο από το 3’ μέχρι το 36’, την ΑΕΚ να επιστρέφει από το -10 στο τελευταίο τετράλεπτο (75-85), να στέλνει το παιχνίδι, αρχικά στην παράταση με τον Φλιώνη (87-87) και εν συνεχεία και στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο με τον Μίτσελ (96-96). Εκεί, όμως οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο φρέσκοι και με την νίκη τους με 113-99, έκαναν το 2-0 και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά, εκεί που θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό.

Το Περιστέρι ξεκίνησε το παιχνίδι με… φόρα από το Game 1, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 9-2, με την ΑΕΚ, μάλιστα, να βλέπει τον Μάιλς να χρεώνεται από πολύ νωρίς με τρία φάουλ. Η συνέχεια, όμως, ήταν εντελώς διαφορετική, με την Ένωση να παίρνει τα ηνία και χάρη σε ένα εντυπωσιακό 25-9, όχι απλά να επιστρέφει από το -7, αλλά να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (27-18).  Οι φωνές του Σπανούλή για την εικόνα των παικτών του έκαναν δουλειά, καθώς το Περιστέρι εμφανίστηκε μεταμορφωμένο στο β’ δεκάλεπτο. Οι «πρίγκιπες» έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 7-28, μετατρέποντας το 32-25 του 12’ σε 39-53 στο 19’, με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με 54-41, χάρη σε ένα 36-14 στην β’ περίοδο.

Ένα πεντάποντο (!) από τον Γουίλιαμς, έριξε την διαφορά στους επτά πόντους (50-57), ο Ντένμον παρέμενε ζεστός, φέρνοντας και πάλι το Περιστέρι στο +12 (56-68), όμως η ΑΕΚ είχε πάρει… φόρα και με ένα επιμέρους 10-2, μείωσε στους 4 (66-70). Χουγκάζ και Χάμερ με ένα 5-0… έκοψαν τα πόδια των γηπεδούχων, για το 66-75, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 68-75. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, μειώνοντας εκ νέου σε 70-75 με τον Φλιώνη. Εκεί, όμως, Χάμερ, Ντένμον και Φρανσίσκο έφεραν το Περιστέρι και πάλι σε διψήφιο προβάδισμα (75-85 στο 36’). Η ΑΕΚ επιχείρησε μία τελευταία μεγάλη επιστροφή, με το Λεμάρ να μειώνει σε 83-86 στα 68’’. Ο Γιάνκοβιτς έκοψε τον Μωραΐτη και ο Γιάνκοβιτς μείωσε στον πόντο (85-86),  55’’ για το φινάλε. Ο Ντένμον με 1/2 έγραψε το 85-87 στα 36’’, ο Φλιώνης με λέι απ ισοφάρισε σε 87-87 στα 15’’, με το Περιστέρι να έχει μια τελευταία επίθεση, με τον Φρανσίσκο, όμως, να γλυστρά, με το σουτ που επιχείρησε να μην βρίσκει στόχο και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Πλέον η Ένωση είχε το μομέντουμ στο παιχνίδι, με τον Γουίλιαμς να πετυχαίνει το 90-87. Ο Ντένμον έχασε δύο βολές στην παράταση, όχι όμως και ο Χουγκάζ που μείωσε στον πόντο (90-89). Ο Φρανσίσκο έκλεψε την λάθος πάσα του Λεμάρ, με τον Χάμερ να βάζει τους Περιστεριώτες και πάλι μπροστά με 91-90.  Η απίστευτη μάχη συνεχίστηκε, με τους Φρανσίσκο και Γουίλιαμς, με συνεχόμενα τρίποντα να γράφουν το 95-94 για την ΑΕΚ. Ο Ντένμον πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι για το 95-96, με τον Αμερικανό να κλέβει την μπάλα από τον Λεμάρ, τους «κιτρινόμαυρους» να κλέβουν εκ νέου την μπάλα και τον Μίτσελ να κερδίζει δύο βολές στα 4’’. Ο Παναμέζος άσος είχε 1/2 βολές για το 96-96, ο Φρανσίσκο πήρε την ευθύνη για το τελευταίο σουτ, βρήκε σίδερο, με το παιχνίδι να οδηγείται σε δεύτερη παράταση.

Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Φρανσίσκο να πετυχαίνει το 99-100.  Ο Κασελάκης δίνει… αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους (99-102), ο Γιάνκοβιτς αστόχησε, όχι όμως και ο Χάμερ που πέτυχε το 99-104. Το τρίποντο του Γουίλιαμς βρήκε σίδερο, με τον Χάμερ ουσιαστικά να… κλειδώνει την νίκη – πρόκριση (99-106). Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο δίλεπτο, με το Περιστέρι να φτάνει στην νίκη με 113-99 και την πρόκριση με 2-0 για τα ημιτελικά της Basket League, εκεί που θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-54, 68-75, 87-87 (κ.δ), 96-96 (παρ), 99-113 (β’ παρ).

On fire: «Καυτός» ο Ντένμον με 26 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για το Περιστέρι (39-53’ στο 19’ και 99-113 στο 50’)

Ξεχώρισαν: 22 πόντους είχε ο Φρανσίσκο, 16 ο Χάμερ και 14 ο Κασελάκης, ενώ ο Μπίλαν είχε 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Για την ΑΕΚ, 27 πόντους είχε ο Γουίλιαμς, 20 ο Λεμάρ και 16 πόντους με 10 ριμπάουντ ο Μίτσελ.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσαρούχα, Ζάχαρης