Προμηθέας-ΠΑΟΚ 77-63: Ισοφάρισαν την σειρά οι Πατρινοί με κορυφαίους τους Καουάν και Τόμασον

Ο Προμηθέας νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 77-63 και ισοφάρισε την σειρά των προημιτελικών της Basket League σε 1-1. Ο νικητής της σειράς θα κριθεί στο Game 3, που θα γίνει την Κυριακή (30/4, 15:45).

Ο Προμηθέας είχε τον πρώτο λόγο στο 3' λεπτό και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους (6-1), με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει στο 5' λεπτό (11-11). Οι Πατρινοί με ένα επί μέρους σκορ 9-2 στα επόμενα πέντε λεπτά και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και πήγαν στο +13 (32-19) στο 15' λεπτό, με τους "ασπρόμαυρους" να μειώνουν στους έξι πόντους στο 17' λεπτό (32-26). Οι Πατρινοί συνέχισαν δυνατά στα επόμενα λεπτά και με ένα επί μέρους σκορ 9-3 στα επόμενα τρία λεπτά, προηγήθηκαν με 12 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-29).

Οι "ασπρόμαυροι" μείωσαν την διαφορά στους έξι πόντους στο 15' λεπτό (48-42), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και έλεγχαν τον αγώνα, για αυτό και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-44). Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του σε διψήφιο αριθμό πόντων και νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 77-63.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκε ο Ράιλι με 32 πόντους, ενώ οι Φράνκε, Χαντς και Μαργαρίτης να έχουν από 5 πόντους έκαστος. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Κάουαν και Τόμασον με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-13, 41-29, 57-44, 77-63

Διαιτητές: Τσαρούχα - Τζιοπάνος - Αγραφιώτη