Περιστέρι-ΑΕΚ 87-73: Με 29αρα του Ντένμον έγινε για την ομάδα των δυτικών προαστίων το 1-0

Το Περιστέρι επικράτησε εντός έδρας την ΑΕΚ με και έκανε το 1-0 στα προημιτελικά της Basket League.

Αν και η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 2' λεπτό (5-0), το Περιστέρι με ένα επί μέρους σκορ 27-15, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-20). Οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο κυρίως σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-41).

Παρότι οι κιτρινόμαυροι έβγαλαν αντίδραση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 22-13, αλλά η ομάδα των δυτικών προαστίων προστάτεψε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63). Το Περιστέρι ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-10, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την ΑΕΚ με 87-73 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών της Basket League.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Ντένμον και Φρανσίσκο με 29 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Φλιώνης και Γουίλιαμς με 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73