Α2 Ανδρών: Περίπατος για τον Ολυμπιακό Β’ Piraeus Bank

Επίδειξη δύναμης με το… καλημέρα για τον Ολυμπιακό Β’ Piraeus Bank, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν εύκολα του Τρίτωνα με 91-75, έχοντας 15/27 τρίποντα, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους για το πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών.

Η ομάδα του Πειραιά φρόντισε να… τελειώσει το παιχνίδι μόλις από το 7’, όταν και προηγήθηκε με 20-4! Ο Τρίτωνας μείωσε σε 22-13 με το φινάλε του δεκαλέπτου, όμως ο Ολυμπιακός Β’ Piraeus Bank διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, έκλεισε το ημίχρονο με +15 (49-34), με την διαφορά να παραμένει στα όρια των 20 πόντων και στο β’ μέρος και το τελικό 91-75 να επιτρέπει στους «ερυθρόλευκους» να ξεκινήσουν νικηφόρα στο νέο πρωτάθλημα της Α2.

Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Σκουλίδας που σταμάτησε στους 20 πόντους με 5/9 τρίποντα, με τον Τσόχλα να προσθέτει 13,  τον Νικολαΐδη 11 και τους Πειραιώτες να ευστοχούν στα 15 από τα 27 τρίποντα που επιχείρησαν!  Για τον Τρίτωνα, ο Παπαδημητρίου είχε 17 πόντους και οι Κόκκαλης και Τσιώκος από 14.

2020 10 03 0015625 olympiakos sfp ao triton

Εύκολο έργο είχε και ο Φίλιππος, με την ομάδα της Βέροιας να επικρατεί του Κόροιβου με 79-54. Η ομάδα της Αμαλιάδας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 22-17 στο 10’, όμως από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του ματς, έκλεισαν το πρώτο μισό μπροστά με εννιά πόντους (40-31) και με ένα επιμέρους 20-9 στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλαν… τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων για επιστροφή στο ματς.

18 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε ο Κόθρας, με τον Ελευθεριάδη να προσθέτει 14 πόντους και τον Ντόβα 12. Για τον Κόροιβο, 15 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε ο Μιχαλούτσος.

Τα δεκάλεπτα : 17-22, 40-31, 60-40, 79-54

2020 10 03 0015502 aps filippos beroias koroibos as amaliadas

10 λεπτά κράτησε το ενδιαφέρον στην αναμέτρηση του Αγρινίου με τον Πανερυθραϊκό, με τους φιλοξενούμενους να… πατάνε το γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και να φτάνουν στην άνετη επικράτησε με 67-52.

Φιλιππάκος με 12 πόντους και Αθανασούλας με 11 ηγήθηκαν του σκοραρίσματος του Πανερυθραϊκού, ενώ για το Αγρίνιο, ο Γρίψιος είχε 13 πόντους και ο Γαρέζος 10.

Τα δεκάλεπτα : 16-15, 24-35, 42-50, 52-67

2020 10 03 0015503 agrinioy ao panery8raikos

Νίκη και για το Παγκράτι, που αν και δυσκολεύτηκε στο φινάλε, επικράτησε του Ψυχικού με 79-75. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13 πόντους στο ημίχρονο και 10 στο 30’, το Ψυχικό μείωσε στους 3 πόντους, 3’33 πριν το φινάλε (72-69), όμως οι παίκτες του Παγκρατίου στάθηκαν ψύχραιμοι στο φινάλε, διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας στην νίκη.

Double – double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ έκανε ο Ματαλιωτάκης, με τον Κουφόπουλο να ακολουθεί με 16 και τον Καραμαλέγκο με 15. Για το Ψυχικό, ο Κυρίτσης ήταν μία ομάδα μόνος του με 33 πόντους.

2020 10 03 0015504 ao pagkratioy cyxikoy ae

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο β’ μέρος, το Μαρούσι πέρασε από την έδρα της Ελευθερούπολης με 91-85.  Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο του δεκάλεπτο, όταν και οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 33 πόντους, δέχτηκαν 19 και μετέτρεψαν το εις βάρος τους 36-35 του ημιχρόνου σε 55-68, με το Μαρούσι να κρατά το υπέρ του σκορ μέχρι το φινάλε.

Ο… αγέραστος Γκαγκαλούδης ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αμαρουσίου με 25 πόντους, με τον Αρνοκουρο να έχει 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για την Ελευθερούπολη, ξεχώρισε ο Δημακός με 23 πόντους και ο Τσιλούλης με 18.

Τα δεκάλεπτα : 18-19, 36-35, 55-68, 85-91

2020 10 03 0015505 eley8eroypolis gs gs amaroysioy

Τέλος, με νίκη ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα και ο Οίακας Ναυπλίου που επικράτησε της Δάφνης Δαφνίου με 86-81. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο του μισό (42-43), με τον Οίακα να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, αποκτώντας μία διαφορά επτά πόντων, την οποία και συντήρησε μέχρι το φινάλε.

Κουμπούρας και Πελεκάνος σημείωσαν από 19 πόντους έκαστος, ενώ για την Δάφνη, ο Στεφανίδης είχε 15 πόντους .