Ο Κώστας Σλούκας και οι άλλοι λόγοι που ο Ολυμπιακός πήρε μια μεγάλη νίκη με εντυπωσιακό τρόπο!

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Παρτιζάν στο ΣΕΦ και το «Shot Clock» ακτινογραφεί το θετικό αποτέλεσμα των ερυθρόλευκων.

Κάποτε ο Κώστας Σλούκας ερχόταν από τον πάγκο για συμπληρωματικά λεπτά. Σταδιακά κέρδισε το χώρο και το χρόνο του στον Ολυμπιακό, πέτυχε σπουδαία πράγματα με την ερυθρόλευκη φανέλα και συνέχισε σε ακόμη πιο σπουδαίο βηματισμό στη Φενέρμπαχτσε, με την οποία καταξιώθηκε ως ένας εκ των καλύτερων guard της δεκαετίας στην Ευρωλίγκα. Πλέον, ξανά με τα ερυθρόλευκα εδώ και κάποια χρόνια, όχι απλά έχει καθιερωθεί ως ένας εκ των καλύτερων παικτών στην Ευρώπη, αλλά πιθανότατα διανύει μια από τις πιο μεστές σεζόν της καριέρας του, παρότι το σουτ του δεν βρίσκεται στα επίπεδα που γνωρίζουμε ότι μπορεί να είναι. Με 13.4 πόντους και 7.1 ασίστ αποτελεί την κινητήριο δύναμη για μια ομάδα που βασίζει πάρα πολλά πάνω του – ίσως περισσότερα από ποτέ.

Χθες το βράδυ, η Παρτιζάν έχοντας χάσει τον Exum, τον καλύτερο περιφερειακό αμυντικό της και τον μόνο παίκτη που θα μπορούσε να τα βάλει με τον σταρ του Ολυμπιακού, είδε τον Σλούκα να σκοράρει 17 πόντους, να μοιράζει 8 ασίστ και να καθοδηγεί μαεστρικά μια επίθεση που έπαιξε όπως έπρεπε για να φτάσει στη νίκη, να κάνει το 5-2 και να σκαρφαλώσει τόσο βαθμολογικά, όσο φυσικά και πνευματικά. Άλλωστε, οι 2 συνεχόμενες ήττες φάνηκαν να βαραίνουν το κλίμα γύρω από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα – αν και αυτή φάνηκε πνευματικά έτοιμη.

Σημείο κλειδί για τη συνέχεια μπορεί να αποτελέσει η παρουσία του Canaan, ο οποίος παρά τους ψίθυρους γύρω από το όνομά του έκανε μια πολύ μεστή εμφάνιση με 10 πόντους και 2 τρίποντα σε 18’.

Ο Αμερικάνος γκαρντ όπως έχουμε ξαναπεί είναι παίκτης εξαιρετικής ποιότητας που το έχει δείξει και στην Ευρωλίγκα. Η πίστωση χρόνου που παίρνει επιβεβαιώνει ότι ο coach Μπαρτζώκας αντιμετωπίζει την Ευρωλίγκα ως αυτό που πραγματικά είναι: ένας μαραθώνιος που θα πρέπει να είσαι έτοιμος την κατάλληλη στιγμή και όχι απαραίτητα από την αρχή της σεζόν. Ο Canaan φάνηκε ξανά λίγο πιο διστακτικός από όσο πρέπει, αλλά αυτή η εμφάνιση σε συνδυασμό με τις καλές εμφανίσεις και στη Basket League ίσως τον ξεκλειδώσουν.

Άλλωστε, ποιος δε θα ήθελε να δει έναν τόσο ταλαντούχο παίκτη να έχει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση; Σκεπτόμενοι όμως τον όρο αυτοπεποίθηση μπασκετικά θα πρέπει να σκεφτόμαστε τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος έγραψε μια εντυπωσιακή 3η περιόδο και τελικά κατάφερε σε 13 λεπτά να έχει 14 πόντους, συνεχίζοντας το φανταστικό του ξεκίνημα που τον βρίσκει να σουτάρει 50% για τρεις σε 4 προσπάθειες ανά αγώνα. Ο Έλληνας shooting guard αναδεικνύεται ως x-factor της επίθεσης των ερυθρόλευκων μιας και στις νίκες του ΟΣΦΠ μετρά 12 πόντους ανά αγώνα, ενώ στις δύο ήττες μέτρησε 3 πόντους μέσο όρο!

Από την άλλη, οι απουσίες της Παρτιζάν έκαναν πολύ δύσκολο το δρόμο για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ωστόσο γνωρίζουμε καλά ότι θα μπορούσε να κάνει οποιαδήποτε έκπληξη αν ο Ολυμπιακός δεν εμφανιζόταν έτοιμος σε κάθε επίπεδο. Στα θετικά η νέα καλή εμφάνιση του Παπανικολάου, ενώ και ο Άλεξ Πίτερς κατάφερε να κάνει ένα πολύ καλό ματς με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Φυσικά, τα λόγια περισσεύουν για τον Vezenkov που με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ξανά κυρίαρχος.

Όμως, θα ήταν λάθος αν δε σχολιαζόταν η άμυνα του Ολυμπιακού. «Στο τέλος κερδίσαμε εύκολα το παιχνίδι, να το διαχειριστούμε και το καταφέραμε κυρίως λόγω της αμυντικής προσέγγισης που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε συνέπεια στην άμυνα. Παλέψαμε για κάθε φάση, κάθε ριμπάουντ, κάθε χαμένη μπάλα και έχουμε ταλέντο και παίκτες που μας δίνουν σκορ.» δήλωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας δείχνοντας ξεκάθαρα την προσέγγιση των ερυθρόλευκων ως προς την άμυνα. Το να κρατήσει την Παρτιζάν σε χαμηλό σκορ, ακόμη και αν υπήρχαν απουσίες για τους Σέρβους δε θα ήταν εύκολο: η Παρτιζάν ήρθε στην Ελλάδα ως η νούμερο 1 ομάδα σε Offensive Rating στην Ευρωλίγκα με ρυθμό και στατιστικά παρόμοια με των ερυθρόλευκων όπως παρουσιάσαμε και στην εκπομπή μας, Shot Clock Euroleague Show.

Τελικά, έμεινε στους 58 πόντους σκοράροντας μάλιστα μόλις 20 πόντους στο 2ο ημίχρονο και 4 πόντους στην 4η περίοδο.

Η συνέχεια για τους ερυθρόλευκους είναι καθοριστική, καθώς έρχονται δύο δύσκολα ματς μέσα σε Μπάγερν και Μακάμπι, δύο ομάδες επικίνδυνες και ποιοτικές. Ιδιαίτερα η Μπάγερν ψάχνει το ρυθμό της μετά το κακό ξεκίνημα και ο coach Τρινκιέρι ήταν ξεκάθαρος ότι η ομάδα του χτίζεται και ψάχνει ακόμη το ρυθμό της. Το τί θα συμβεί αναμένουμε να το δούμε την επόμενη βδομάδα σε ένα συναρπαστικό ματς!