Shot Clock: Παρά την ήττα στην πρεμιέρα, η Ελλάδα μπορεί την πρόκριση

Το «Shot Clock» γράφει για την ήττα της Ελλάδας από τον Καναδά και τις πιθανότητες πρόκρισης στα «χιαστί» των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων η Εθνική έδωσε μια σημαντική μάχη, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον πανίσχυρο Καναδά καθώς ηττήθηκε με 86-79. Η Εθνική του coach Σπανούλη αντιμετώπισε την καλύτερη ομάδα του ομίλου και μια εκ των φαβορί για την κατάκτηση μεταλλίου, μια ομάδα σαφώς πιο ταλαντούχα από την δική μας. Για να κερδίσεις μια ομάδα με τόσους ποιοτικούς παίκτες η οποία υπερτερεί σε ταλέντο, χρειάζεται να κάνεις το τέλειο παιχνίδι. Η Εθνική μας δεν έκανε αυτό το τέλειο ματς που χρειαζόταν, αλλά έδειξε πως όλοι βρίσκονται στη σωστή κατεύθυνση.

Η Εθνική δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι. Το άγχος της πρεμιέρας και η ασφυκτική πίεση από τον Καναδά από πολύ νωρίς, βρήκε την Εθνική να βρίσκεται πίσω με διψήφια διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως άλλαξαν τα πράγματα. Η δυνατότητα της Εθνικής να επιστρέψει στον αγώνα παρά το τραγικό ξεκίνημα, δείχνει ότι η ταυτότητα που χτίζεται είναι refuse to lose και ότι η ομάδα μπορεί να επανέλθει μετά από κακά διαστήματα. Πάμε να δούμε τι αξίζει να κρατήσουμε και τι να διορθώσουμε μετά το πρώτο ματς των Ολυμπιακών Αγώνων.

Τα γκαρντ της Εθνικής και η ευστοχία

Οι Καναδοί πίεσαν την μπάλα ασφυκτικά, κάτι που ήταν αναμενόμενο. Ο Καλάθης δυσκολεύτηκε -αν και αντεπεξήλθε. Τα υπόλοιπα γκαρντ μας ωστόσο δεν κατάφεραν να προσφέρουν είτε σαν ball movers είτε σαν δημιουργοί στο μισό γήπεδο και αυτό έκρινε πολλά. Είναι προφανές ότι η Ελλάδα χρειάζεται τον καλό Γουόκαπ που εμφανίστηκε στην 4η περίοδο, καθώς μέχρι τότε ήταν ωσεί παρών. Στο ματς με την Ισπανία που το επίπεδο του αντιπάλου είναι πιο κοντά μας, το δίδυμο Καλάθης-Γουόκαπ πρέπει να είναι στα επίπεδα Προολυμπιακού. Με 39% στα FG η αλήθεια είναι ότι πολύ δύσκολα θα μπορέσουμε να κερδίσουμε κάποιον. Παίκτες κλειδιά όπως (Μήτογλου,Λαρεντζάκης,Γουόκαπ,Τολιόπουλος,Καλάθης) είχαν αθροιστικά 6/30 και πρέπει να παράγουν πιο αποτελεσματικά σε επίπεδο απόφασης και εκτέλεσης.

Οι ευκαιρίες που δημιουργεί ο Γιάννης

Ο τεράστιος Γιάννης Αντετοκούνμπο τραβάει το 100% της αντίπαλης άμυνας πάνω του και βάζει 34. Η Εθνική οφείλει να σουτάρει καλύτερα από 28% και να τελειώσει φάσεις κάτω από το καλάθι όταν ο Γιάννης δημιουργεί τόσο ποιοτικές συνθήκες. Στο παιχνίδι με τον Καναδά, ο Γιάννης είχε μόνιμως 3-4 αμυντικούς πάνω του και μαεστρικά σκόραρε ή έσπαγε τη μπάλα. Χρειαζόμαστε τους παίκτες που μπορούν να σουτάρουν στο παρκέ και στέκομαι σε δυο: Παπανικολάου και Παπαγιάννης. Ο Παπαγιάννης μέχρι χθες είχε σκοράρει 10+ πόντους σε κάθε αγώνα εκτός της Σερβίας. Με τον Καναδά έβαλε 3 και ήταν καλός μόνο για 5 λεπτά στην 3η περίοδο. Είναι αναγκαίος, πιθανότατα ο δεύτερος ικανότερος παίκτης σε αυτή την ομάδα στο να σκοράρει και πρέπει να παρουσιαστεί πνευματικά έτοιμος. Ο Παπανικολάου έκανε τεράστιο παιχνίδι. Είναι μεγάλος παίκτης, αλλά είναι και streaky στο σουτ. Για να περάσουμε πρέπει να σουτάρει με αυτή την αυτοπεποίθηση σε κάθε ματς.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου αποτελεί οδηγό για την συνέχεια

Αμυντικά, μετά το χαοτικό πρώτο πεντάλεπτο η Εθνική έδειξε ότι έχει εξαιρετικές δυνατότητες δεχόμενη 60 πόντους σε 35 λεπτά από μια φοβερά ταλαντούχα ομάδα. Κλειδί σε αυτό η δυνατότητα μας να παίξουμε με αλλαγές με Γιάννη στο 5 και Παπανικολάου στο 4. Σταδιακά, η άμυνα έβαζε όλους τους παίκτες μας στο παιχνίδι: ο Μήτογλου πάλεψε σε πολλά σημεία, ο Γουόκαπ είχε στιγμές ανάλογες του επιπέδου του στη 4η περίοδο (ειδικά το κλέψιμο) και ο Καλαϊτζάκης πίεσε σε όλο το γήπεδο τον SGA. Ο Καλαϊτζάκης πρόσφερε εξαιρετικά λεπτά. Θα χρειαστούμε και αλλά τέτοια λεπτά από αυτόν. Για άλλη μια φορά το συγκεκριμένο παιδί δείχνει ότι η ετοιμότητα του είναι σε υψηλό επίπεδο ανά πάσα στιγμή. Με αντίστοιχη άμυνα (όπως στα 35’), τέτοιο Γιάννη και τέτοιο Παπ παλεύουμε στα ίσα. Με Καλάθη, Παπαγιάννη, Μήτογλου και Γουόκαπ στα κανονικά τους, κερδίζουμε. Πάμε για δυο φοβερά ντέρμπι, αλλά η μάχη απέναντι σε μια τόσο σπουδαία ομάδα όπως ο Καναδάς μας κάνει να ψηνόμαστε για τη συνέχεια της  Εθνικής.