Ακτή Ελεφαντοστού-Τυνησία 75-78: Κατέκτησαν το Afrobasket 2021 οι Αετοί της Καρχηδόνας

Η Τυνησία επικράτησε της Ακτής Ελεφαντοστού με 78-75 και κατέκτησε το Afrobasket 2021.

Η Τυνησία ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-34). Αν και η Ακτή Ελεφαντοστού μείωσε με ένα επί μέρους σκορ 25-18 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι "Αετοί της Καρχηδόνας" διατήρησαν το προβάδισμα τους και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-59).  Παρότι οι Ιβοριανοί πίεζαν στην τέταρτη περίοδο, η Τυνησία διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε με 78-75, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Afrobasket 2021.

Από την Τυνησία ξεχώρισαν οι Μειρί και Ρολ με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ακτή Ελεφαντοστού διακρίθηκαν οι Ντιαμπάτε και Κέμπε με 20 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-25, 34-47, 59-65, 75-78