ΗΠΑ-Γαλλία 83-81: Οι Αμερικανοί κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο Κ19

Η Εθνική ΗΠΑ νίκησαν την Εθνική Γαλλίας με 83-81 στον τελικό στην Ρίγα και κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο Κ19.

Οι ΗΠΑ ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, κατάφεραν να προηγηθούν με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Οι Γάλλοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-16 προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-37).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Αμερικανοί βρήκαν απαντήσεις και ισοφάρισαν δύο φορές στο σκορ, αλλά οι Γάλλοι διαχειρίστηκαν την κατάσταση και πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-59). Η Εθνική ΗΠΑ κυρίως με ένα επί μέρους σκορ 13-2 ανέτρεψε τις καταστάσεις και επικράτησε των τρικολόρ με 82-81, με αποτέλεσμα να πάρει τον τίτλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου Κ19.

Από την Εθνική ΗΠΑ ξεχώρισαν οι Ίβει και Λόφτον με 16 πόντους έκαστος, ενώ από την Εθνική Γαλλίας διακρίθηκαν οι Γουεμπανιάμα και Λεσμόντ με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-19, 37-42, 59-64, 83-81