Λιθουανία-Ρωσία 78-61: Με double double του Βαλαντσιούνας

Με οδηγό τον Γιόνας Βαλαντσιούνας, η Εθνική Λιθουανίας νίκησε την Εθνική Ρωσίας με 78-61, σε φιλικό προετοιμασίας ενόψει των Προολυμπιακών τουρνουά.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά, με την Εθνική Λιθουανίας να τρέχει ένα επί μέρους σκορ 8-2 και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16). Αν και η Ρωσία προηγήθηκε μια φορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-22), η Λιθουανία είχε τον πρώτο λόγο και κατάφερε να προηγηθεί με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-35).

Οι γηπεδούχοι φόρτσαραν στο δεύτερο μέρος και παίζοντας πιο αποτελεσματικά και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 41-26, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

Από την Εθνική Λιθουανίας ξεχώρισαν οι Βαλαντσιούνας (10ρ.) και Γκριγκόνις με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρωσία διακρίθηκε ο Αστάπκοβιτς με 13 πόντους, ενώ οι Καρνταναξισβίλι και Κουλάγκιν να σκοράρουν από οχτώ πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-16, 37-35, 58-46, 78-61