Elite league: Ο Πανερυθραϊκός επικράτησε του Ηρακλή, διπλό για Παπάγο

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στην πρώτη κατηγορία της Elite League.

Αγρίνιο-Καβάλα: 86-64

Σαρωτική ήταν η ομάδα των γηπεδούχων στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-28). Το Αγρίνιο συνέχισε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας την Καβάλα με 86-64.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Καρπάνος-Μαρινάκης (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 27-21, 47-28, 63-48, 86-64

Αγρίνιο (Καλαμπάκος): Νικολαΐδης 13 (1), Άβελον 16 (3), Ντουζίδης 5 (1), Καφέζας 7 (2), Τσούκας 5 (1), Τσουργιάννης 13, Κυριλής, Φίσερ 8 (2), Θ. Μπαζίνας 11 (1), Μπαρδάκας 8.

Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 13 (3), Μπόζης 9 (1), Πουλιανίτης 15 (3), Απαζίδης, Ευαγγελίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 15 (2), Γουέμπστερ 7, Τσέλλος 3 (1).

Πανερυθραϊκός-Ηρακλής: 85-78

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με τον Ηρακλή να είναι στο +4 (14-10, 5' λεπτό), αλλά ο Πανερυθραϊκός προσπέρασε στο σκορ και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21). Δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42). Πολλές εναλλαγές στο σκορ έγιναν και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους κυανόλευκους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-62). Ο Πανερυθραικός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, νίκησε εντός έδρας τον Ηρακλή με 85-78.

Από τον Πανερυθραικό διακρίθηκαν οι Μωραίτης και Ματαλιωτάκης με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Γκάθραιτ και Παπαντωνίου με 30 και 16 πόντους.

Διαιτητές: Αναστασόπουλος Αντ.-Κατσαπρακάκης-Ασλανίδης (Κυρτάτας)

Δεκάλεπτα: 24-21, 44-42, 62-64, 85-78

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παπανδρέου, Καλλιανιώτης 8 (2), Παπαδημητρίου 15 (3), Κωστόπουλος 7 (1), Μωραΐτης 7, Καμπουρίδης 17 (1), Μερμίγκης 2, Αρνόκουρος 2, Οικονομόπουλος, Σταματογιάννης 9 (1), Ματαλιωτάκης 16, Ευστρατίου 2.

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Ντάγιος): Παπαρέγκας 7, Τσορμπατζόγλου, Γκάθραϊτ 30 (2), Λιάπης 6 (1), Μακρής, Χαριτόπουλος 6, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 16 (2), Τέιλορ 13 (3).

Αίας Ευόσμου-Παπάγου: 91-92

Σαρωτική η ομάδα του Παπάγου στην πρώτη περίοδο και για αυτό ήταν στο +10 (28-18). Ο Αίας Ευόσμου μάζεψε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-45).

Με επτά σερί πόντους, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με έντεκα πόντους (56-45. 22' λεπτά), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 21-9, έκαναν ανατροπή και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-65). Πολλές εναλλαγές στο σκορ και οι ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη στην τέταρτη περίοδο, με τον Παπάγο να είναι πιο αποτελεσματικός, για αυτό και νίκησε εκτός έδρας τον Αίαντα Ευόσμου με 92-91.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Κατωτικίδης-Ελευθεριάδης Πλ. (Παραλυκίδης)

Δεκάλεπτα: 18-28, 45-49, 66-65, 91-92

Αίας Ευόσμου (Χατζηκυριακίδης): Ζαν-Μαρί 2, Τζέφερσον 35 (2), Παπαδόπουλος 6, Ναούμης 3 (1), Πετράκης 11 (2), Πετανίδης 11, Καλογιαννίδης, Δεληγεώργης 9 (1), Καραγιαννίδης 12, Μπαλτζόπουλος 2.

Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης, Γεωργοπαπαδάκος, Σανδραμάνης, Κόης 14 (2), Καρούζος 2, Μαράκης 2, Σολωμός 15, Μπέλη 17 (2), Καρακώστας, Μπάλος 20 (1), Πίτερσον 22 (1).

Τρίτων-Αμύντας: 63-58

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-31). Με ένα επί μέρους σκορ 16-10, ο Αμύντας προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι μπλε διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-47). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στην τέταρτη περίοδο (12-11), με τον Τρίτωνα να διατηρεί το προβάδισμα του και για αυτό νίκησε εντός έδρας τον Αμύντα με 63-58.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Σκαλτσής-Μαρτινάκος (Μωϋσιάδης)

Δεκάλεπτα: 22-16, 41-31, 51-47, 63-58

Τρίτων (Μιχελάκος): Μάιερς 11 (1), Κουφόπουλος 2, Ζαραϊδώνης, Πολυτάρχου 14 (3), Πράπας 9 (2), Τσουργιάννης 9, Προίσκος, Καμπερίδης 10 (1), Ντράσκοβιτς 2, Τσάμης 6.

Αμύντας (Λιόγας): Δήμου, Τοπάλι 10, Σιούντρης 11 (3), Γκρέκας 2, Βαρδιάνος, Δαμιανός, Κουκουνιάς 2, Γιούση, Γκάτζο 17 (3), Μιχάλογλου 6, Καλογερίας 10.

Ερμής Σχ.-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ: 77-69

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Ερμή Σχηματαρίου με πέντε πόντους σερί, να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (18-13). Οι γηπεδούχοι ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-30). Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την απόσταση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 27-17, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-55). Ο Ερμής Σχηματαρίου βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 19-14, νίκησε εντός έδρας την ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ με 77-69.

Διαιτητές: Μαραμής-Παζώλης-Χρυσάφης (Δεσάρτης)

Δεκάλεπτα: 18-13, 41-30, 58-55, 77-69

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Παππάς 8 (1), Γουάιλι 17 (2), Καουφμάνις 5 (1), Νάκης, Ζαρμακούπης 8, Πάππος 6 (2), Καλημέρης, Μέξης, Μητσιμπόνας 11 (2), Τάταρης 2, Κυρίτσης 20.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Καραμίντζος, Βαφειάδης 2, Στεργιάκης 16, Κοντός 1, Ζήρος 6, Λίτσος, Παπανικολάου, Καραχάλιος 23, Δεϊμέζης 12, Καραλευτέρης 9 (1).

Ελευθερούπολη-Χαρ. Τρικούπης: 95-62

Καλύτερο ξεκίνημα έκανε η Ελευθερούπολη στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-15). Αν και ο Χαρίλαος Τρικούπης πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-37). Η ομάδα από την Καβάλα ανέβασε ταχύτητα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 16-8, προηγήθηκε με 63-45. Η Ελευθερούπολη πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 32-16 και νίκησε εντός έδρας τον Χαρίλαο Τρικούπη με 95-62.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Ταρενίδης Στ.-Πράττος (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 28-15, 47-37, 63-45, 95-62

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 17 (3), Φιλοξενίδης 3 (1), Αμπατζάς 7 (1), Γράβας 10, Τσουμάνης 8, Ναούμης 11 (3), Σκουλίδας 8 (2), Ξύδης 9 (1), Γκατζιούρας, Γεωργίου, Βύρλας 12, Τουτζιαράκης 10.

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 15 (3), Δημητρακόπουλος 13 (1), Μανιάς, Γουίτφιλντ 3 (1), Τόλα 3, Ερμείδης 9 (2), Μολφέτας 11 (1), Κουρουπάκης 4, Καραγεωργίου 4 (1).

Μεγαρίδα-Μαρούσι 60-79

Πολλές εναλλαγές στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Μεγαρίδα να είναι στο +4 στο 6' λεπτό (15-11), αλλά το Μαρούσι με έξι σερί πόντους, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15). Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-36).

Οι κιτρινόμαυροι κράτησαν την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-56). Το Μαρούσι διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μεγαρίδια με 79-60.

Ιδιαίτερα, στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 58-68 για τους φιλοξενούμενους, λόγω συμπλοκής των οπαδών των δύο ομάδων, δόθηκε εντολή εκκένωσης εντός και εκτός του γηπέδου.

Από το Μαρούσι διακρίθηκαν οι Σταυρακούκας και Καμαριανός με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μεγαρίδα ξεχώρισε ο Γερομίχαλος με δώδεκα πόντους, με τους Γεωργαλά, Αγγελόπουλο και Καλλινικίδη να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Μηλαπίδης-Καλογερόπουλος Φ.-Στρέμπας (Ηπιώτης)

Δεκάλεπτα: 15-17, 36-43, 56-62, 60-79

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 3 (1), Γκατζιάς 6 (1), Αγγελόπουλος 10, Γερομιχαλός 12, Καψαλός, Ντουμπίνσκι 4, Σωτηράκης, Καλλινικίδης 10, Χάσα 2, Γεωργαλάς 10, Ζαρκαδούλας 3 (1).

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Σταυρακούκας 22 (5), Μόσιαλος, Στασινός 8 (2), Θεοδώρου 4, Ξύδας 10 (2), Κανέλλης, Μαργέλης 4, Καμαριανός 17 (2), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 10, Ζορμπάς, Κουτσονικόλας.