Α2 Ανδρών – Περίπατος για Ελευθερούπολη, εκτός έδρας νίκη για το Μαρούσι στο Ψυχικό

Ένα εντυπωσιακό 24-3 στην δεύτερη περίοδο, ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση της Ελευθερούπολης με τον Οίακα Ναυπλίου, με τον ΓΣΕ να φτάνει στην άνετη νίκη με 87-60, με το Μαρούσι να επικρατεί εκτός έδρας του Ψυχικού με 84-73.

Αναλυτικά:

Σε αγώνες για την 19η αγωνιστική της Α2 Ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αγρίνιο-Πανερυθραϊκός 15:00

*Ο αγώνας Καβάλα-Τρίτων αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού.

Ρεπό: Χαρίλαος Τρικούπης

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις:

Η ομάδα του Ναυπλίου κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την Ελευθερούπολη μόλις για 10 λεπτά, όπως δείχνει το 21-17 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις τρεις (!) πόντους, δέχτηκαν 24, με την διαφορά να… εκτοξεύεται στους 25 πόντους στο ημίχρονο, με το β’ μέρος να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία για την Ελευθερούπολη.

Ο Ερμείδης με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Σταμπουλή να κάνει double – double με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, τον Πάτρα να έχει 11 πόντους και τον Στάθη 10.

Από πλευράς Οίακα, ο Κβόροβιτς είχε 18 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Μερμίγκης 14 πόντους.
Διαιτητές: Δημάδης-Χατζηχαρίσης-Σαρακενίδης (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 21-17, 45-20, 67-37, 87-60
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 4, Ναούμης 7 (2), Γοργόνης, Στάθης 10 (1), Δ. Ερμείδης 16 (3), Σκουλίδας 9 (3), Καρακεχαγιάς 5 (1), Σταμπουλής 11, Π. Ερμείδης 4 (1), Πάτρας 11, Κάδρας 6, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 4.
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μιχόπουλος 3 (1), Σκλήκας 3 (1), Τουρλής 3 (1), Μαργέλης 8, Τσανίδης 4, Χάχαλος 4, Παραράς 3, Μερμίγκης 14, Τσβόροβιτς 18.

H Θεσσαλική ομάδα ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-31). Η Καρδίτσα διεύρυνε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας το Παγκράτι με 109-64

Από την Καρδίτσα διακρίθηκαν οι Κακλαμάνος και Βεργίνης με 20 πόντους έκαστος. Από το Παγκράτι ξεχώρισαν οι Σταυρακούκας και Α. Τσουργιάννης με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Μαραμής-Χατζημπαλίδης (Μανάσης)
Δεκάλεπτα: 26-11, 44-31, 74-47, 109-64
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 8 (1), Τσιλούλης 8 (1), Καρράς 10, Κακλαμάνος 20 (6), Σπυριδονίδης 12 (2), Χάλαρης 8, Ντράσκοβιτς 4, Αλεξιάδης 11 (3), Βεργίνης 20 (4), Πεφάνης 8 (1).
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Μανιάς 8, Σταυρακούκας 17 (2), Νίκολιτς 7 (1), Ζαραϊδώνης, Γιοβάνης, Χαϊκάλης 4 (1), Δ. Τσουργιάννης 2, Δαμιανός 3 (1), Ταταράκης, Τζουγκαράκης 8, Καριώτης, Α. Τσουργιάννης 15 (1).

Η ομάδα από την Αμαλιάδα πήρε τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-41). Ο Κόροιβος διατήρησε το προβάδισμα του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας με 96-79.

Από τον Κόροιβο διακρίθηκαν οι Μαστρογιαννόπουλος και Μίτροβιτς με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τον Φίλιππο Βέροιας ξεχώρισαν οι Ιατρίδης και Γαρέζος με 17 και 14 πόντους.
Διαιτητές: Μηλαπίδης-Καλογερόπουλος Φ.-Ζιώγας (Πίγκας)
Δεκάλεπτα: 23-18, 49-41, 68-63, 96-79
Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 5 (1), Μίτροβιτς 20 (2), Κίννης, Καλογερίας 4, Ναούμης 15 (3), Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 23 (4), Μιχαλούτσος 5 (1), Τάταρης 17 (1), Μαστόρος 5 (1), Νάνος 2.
Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Νικάι, Ντόβας 11 (2), Ελευθεριάδης 4, Πουλιανίτης 4, Κοθράς 8 (2), Σουτζόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 10, Ιατρίδης 17 (1), Πιλκούδης 7, Γαρέζος 14 (2).

Αμύντα-Δάφνη Δαφνίου 88-43

Καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά, οι οποίοι προηγήθηκαν με 25 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-17). Ο Αμύντας κράτησε την διαφορά στο δεύτερο ημιχρόνου και νίκησε την Δάφνη Δαφνίου με 88-43.

Από τον Αμύντα διακρίθηκε ο Κανονίδης με 25 πόντους, με τους Αβάρε και Γιούση να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.
Διαιτητές: Παπαφωτίου-Κονταράτος-Καλογριάς (Μπουρνάς)
Δεκάλεπτα: 22-14, 42-17, 64-34, 88-43
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 2, Αβάρε 12 (4), Ζούπας, Τοπάλι 3, Γκρέκας, Βαρδιάνος 2, Κουκουνιάς 11 (3), Γιούση 12 , Γκάτζο 2, Μπέλη 9, Βύρλας 10, Κανονίδης 25 (3).
Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου, Ουαντίντζο-Βλαδίτσης, Μπήλιος, Μπούτσικος, Κυρίμης, Ρερρές, Καλομοίρης, Εξηνταβελώνης, Κολτσίδας, Σταϊκόπουλος, Κυρίτσης, Σούμαν.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-34). Το Μαρούσι διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε το Ψυχικό με 84-73.

Από το Μαρούσι διακρίθηκαν οι Ξυδάς και Οικονομόπουλος με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από το Ψυχικό ξεχώρισαν οι Παπανικολάου και Αθανασούλας με 16 και 14 πόντους.
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Στρέμπας-Τηγάνης (Μωϋσιάδης)
Δεκάλεπτα: 16-19, 34-41, 52-57, 73-84
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 11 (2), Κουφόπουλος 3, Παπανικολάου 16 (1), Πολυτάρχου 8 (1), Μαλέλης 1, Αθανασούλας 14 (2), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 10, Ιορδάνου 10.
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Οικονομόπουλος 15 (3), Δόξας 3 (1), Παπαγιάννης 12 (2), Ξυδάς 19 (3), Ξύδης 10 (2), Προίσκος 2, Κανέλλης 6 (2), Παπαγεωργόπουλος 8, Αρνόκουρος 7, Κωνσταντακόπουλος 2.