Α2 Ανδρών – Διατήρησε το αήττητο της η Καρδίτσα, νίκες για Τρίτωνα και Κόροιβο

Με μεγάλο όπλο την άμυνα της, η Καρδίτσα επικράτησε και του Ψυχικού με 68-53, στο μεγάλο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών, διατηρώντας το αήττητο της, με 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Παρά την απουσία του Γιάννη Μπουρούση, η Καρδίτσα πήρε τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα, προηγήθηκε με 19-11 στο δεκάλεπτο. Το Ψυχικό έδειχνε να… ξεκλειδώνει την άμυνα των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 21 πόντους, μειώνοντας στους πέντε (37-32), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Καρδίτσα κράτησε στους μόλις εννέα πόντους ενεργητικό τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο, απόκτησε διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησε μέχρι το φινάλε. Έτσι, το τελικό 68-53, φέρνει την Καρδίτσα στο 10-0, με το Ψυχικό να έχει, πλέον, ρεκόρ 8-4.

Ο Γράβας με 17 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντράσκοβιτς να έχει 11 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για το Ψυχικό,  Κούκας και Πολυτάρχου είχαν από 10 πόντους.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Λόρτος-Χατζημπαλίδης (Μανάσης)

Δεκάλεπτα: 19-11, 37-32, 53-41, 68-53

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 17 (1), Τσιλούλης 9 (1), Καρράς 6, Κακλαμάνος, Σπυριδονίδης 5 (1), Χάλαρης 6, Ντράσκοβιτς 11, Τσούκας 2, Αλεξιάδης 2, Βεργίνης 7 (1), Πεφάνης 3.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (2), Κουφόπουλος 5 (1), Παπανικολάου 3, Πολυτάρχου 10 (1), Μαλέλης 3 (1), Μαρίνος 3 (1), Ουλβίντας 2, Αθανασούλας 6, Αναγνωστόπουλος 4, Ιορδάνου 7.

ΑΟ Αγρινίου-Καβάλα: 70-60

Η Καβάλα είχε το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά, με το ΑΟ Αγρινίου να πιέζει, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15). Το παιχνίδι στο Αγρίνιο διεκόπη στο 12' λεπτό λόγω προβλήματος στα ηλεκτρικά συστήματα και ξανάρχισε μετά από περίπου δέκα λεπτά. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα από την Ανατολική Μακεδονία να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-32).

Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-49).  Ο ΑΟ Αγρινίου διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Καβάλα με 70-60.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Κανελλόπουλος-Μακρόπουλος (Θεοδοσόπουλος)

Δεκάλεπτα: 15-17, 32-34, 52-49, 70-60

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Νικολαΐδης 12 (3), Βακουφτσής 11 (2), Τσρνιτς 10 (1), Τσούκας, Μήτσου 6 (1), Κυριλής 4, Μπάλος 7 (1), Κουρουπάκης 10, Γκάτζιος 10 (2).

Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 21 (4), Μπρουκς, Αμπατζάς 15 (3), Ζαρκαδούλας 8 (2), Ράπτης 7, Δρόσος 6, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 3.

Δάφνη Δαφνίου-Τρίτων: 67-87

Η Δάφνη Δαφνίου ξεκίνησε δυνατά και πήρα προβάδισμα επτά πόντων (9-2, 3' λεπτό), με τον Τρίτωνα να προσπερνάει με ένα επί μέρους σκορ 14-4 (16-13, 9' λεπτό). Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν με εννέα πόντους (37-28, 16' λεπτό), αλλά οι παίκτες του Τρίτωνα μείωσαν την διαφορά, με τις δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (44-44).

Ο Τρίτων πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-56). Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας την Δάφνη Δαφνιού με 87-67.

Διαιτητές: Στρέμπας-Σπυρόπουλος-Αντωνιάδης (Μωϋσιάδης)

Δεκάλεπτα: 20-22, 44-44, 56-62, 67-87

Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 14 (2), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 16, Μπήλιος 21 (2), Κυρίμης 1, Ρερρές 4, Καλομοίρης, Εξηνταβελώνης 2, Γιαννόπουλος 4, Κολτσίδας, Σταϊκόπουλος, Σούμαν 5 (1).

Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 5 (1), Μανοΐλοβιτς 8, Αντωνάκης 5 (1), Τσόχλας 5 (1), Μάντζαρης 3 (1), Παπαδημητρίου 5, Μαυροκεφαλίδης 37 (7), Δρίτσας, Μελισσαράτος 7, Δημάκος 12 (2).

Κόροιβος-Αμύντας: 73-58

Ο Κόροιβος είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του παιχνιδιού και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16). Η ομάδα από την Αμαλιάδα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 17-10, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-26).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας τον Αμύντα με 73-58

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Λιότσιος-Μαρινάκης (Παπαδόπουλος Γ.)

Δεκάλεπτα: 22-16, 39-26, 50-42, 73-58

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9, Μίτροβιτς 14 (3), Κινηνής, Ναούμης 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 15 (1), Μιχαλούτσος 11 (2), Τάταρης 7, Μαστόρος 10, Γκαβασιάδης 2, Νάνος.

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 13 (4), Ζούπας 7 (1), Τοπάλι 2, Σιούντρης, Γκρέκας 6 (1), Βαρδιάνος, Γκάτζο 11 (1), Μπέλη, Βύρλας 12, Κανονίδης 7.

Παγκράτι-Χαρίλαος Τρικούπης: 68-76

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-26). Ο Χαρίλαος Τρικούπης διατήρησε το προβάδισμα τους στα επόμενα λεπτά και νίκησε εκτός έδρας το Παγκράρι με 76-68.

Δεκάλεπτα: 8-26, 26-46, 49-62, 68-76

Φίλιππος Βέροιας-Οίακας Ναυπλίου: 105-63

Καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 27 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-29). Ο Φίλιππος Βέροιας ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τον Οίακα Ναυπλίου με 105-63.

Διαιτητές: Μάνος-Ασλανίδης-Σκανδαλάκης (Παυλόπουλος)

Δεκάλεπτα: 8-26, 26-46, 49-62, 68-76

Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 20 (3), Ζαραϊδώνης 5 (1), Ταταράκης 2, Γιοβάνης 2, Χαϊκάλης 17 (1), Τσουργιάννης 6 (2), Δαμιανός, Τζουγκαράκης 16.

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 10 (2), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 7 (1), Παπαδιονυσίου 9 (1), Αγγέλου 14 (2), Λιάπης 9 (1), Λεγκίκας 7 (2), Τσαπατώρης, Αλίχοντζιτς 20.