A2 Ανδρών: Στον τελικό Ολυμπιακός Β' και Μαρούσι

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank κέρδισε τον Πανερυθραϊκό και προκρίθηκε στον τελικό της Α2 Ανδρών. Αντίστοιχα, το Μαρούσι πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ελευθερούπολης (102-106) και έτσι πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό.

Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank - Πανερυθραϊκός 80-55

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και επέβαλε τον ρυθμό του. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με το πόδι στο... γκάζι και έχτισαν σταδιακά διαφορά 14 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, βάζοντας δύσκολα στον Πανερυθραϊκό. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» την διαφορά. Παρά την πίεση της ομάδας της Νέας Ερυθραίας, οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία και έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα σε θέση οδηγού (35-26, 20'). Έκτοτε ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και μετά και το 56-39 της τρίτης περιόδου, έφτασε στην νίκη με 80-55.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μωραϊτης με 17 πόντους, ενώ ο Σκουλίδας σημείωσε 14 πόντους.

Από την μεριά των ηττημένων, ξεχώρισε ο Φιλιππάκος με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 35-26, 56-39, 80-55

osfp b sttt

paneri st

Ελευθερούπολη - Μαρούσι 102-106

Το Μαρούσι ξεκίνησε ελαφρώς καλύτερα από την Ελευθερούπολη και βρέθηκε σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο (18-23, 10'). Οι φιλοξενούμενοι ένιωθαν διαρκώς την πίεση των γηπεδούχων, ωστόσο στο τέλος του πρώτου μισού, πήραν μία «ανάσα»7 πόντων (38-45, 20'). Μετά την ανάπαυλα, το Μαρούσι έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό (57-65, 30'), ωστόσο το τελευταίο μέρος εξελίχθηκε σε θρίλερ, αφού η Ελευθερούπολη έφερε το ματς στα ίσα και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (79-79, 40'). Στο επιπλέον πεντάλεπτο, καμία από τις δύο πλευρές δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι χρειάστηκαν ακόμα 5 λεπτά, για την ανάδειξη του νικητή. Στην δεύτερη παράταση το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο... τέμπο, όμως το Μαρούσι ήταν εκείνο που είχε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε την νίκη με 106-102.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-45, 57-65, 79-79 (κ.α), 91-91 (α' παρ.). 102-106 (β' παρ.)