Α2 Ανδρών: Στην Basket League o Απόλλων Πάτρας

Ο Απόλλων Πάτρας υπερασπίστηκε την έδρα του απέναντι στον Ολυμπιακό Β' Piraeus Bank και πήρε την άνοδο για την Basket League, ύστερα από την νίκη του με 70-63.

Απόλλων Πάτρας - Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank 70-63

Οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες στο παρκέ και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό. Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ήταν εκείνος που κατάφερε να βρεθεί σε θέση οδηγού στην πρώτη περίοδο (14-19, 10'), ωστόσο ένιωθε συνεχώς την πίεση του Απόλλωνα Πάτρας, που ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ (35-39, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι δύο πλευρές συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ωστόσο οι Πατρινοί ήταν εκεινοί που πήραν τα ηνία στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου χάρη σε μία προσπάθεια του Ζούμπου (51-50, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, οι ερυθρόλευκοι με ένα σερί 4-0 πέρασαν εκ νέου μπροστά (51-54, 31'), όμως οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση και 5' πριν το φινάλε βρέθηκαν στο +5 (62-57, 35'). Έκτοτε παρά τις προσπάθειες των Πειραιωτών, ο Απόλλωνας υπερασπίστηκε το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη με 70-63.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Διαμαντάκος με 24 πόντους, ενώ ο Ζούμπος σημείωσε 16 πόντους.

Από τους ερυθρόλευκους ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Νικολαίδης με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63.
 osfp statss v

osfp v r

Παγκράτι - Μαρούσι 68-72

Το Παγκράτι ξεκίνησε με το πόδι στο... γκάζι την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του, ξεφεύγοντας από το πρώτο δεκάλεπτο (23-10, 10'). Το Μαρούσι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και έτσι βρέθηκε να κυνηγά διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο (41-27, 20'). Διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα μετά την ανάπαυλα, καθώς οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και μετά το 55-49 της τρίτης περιόδου, κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση και να φτάσουν στη νίκη με 72-68.

Tα δεκάλεπτα: 23-10, 41-27, 55-49, 68-72

pagkrati

marousi

Καρδίτσα - Ελευθερούπολη 55-65

Η Ελευθερούπολη μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πήρε τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο (9-18, 10'). Στην συνέχεια η Καρδίτσα ανέβασε... στροφές και πλησίασε τους φιλοξενούμενους στο τέλος του πρώτου μισού (30-33, 20'). Παρά την την πίεση της Καρδίτσας, οι φιλοξενούμενοι υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος και πήραν τη νίκη με 65-55.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 30-33, 44-50, 55-65

karditsa

eleftheroupoli

Πανερυθραϊκός - Αμύντας 78-75

Ο Αμύντας ήταν εκείνος που επέβαλε τον ρυθμό του και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (21-29, 10'). Ο Πανερυθραϊκός από την μεριά του, φρόντισε να μείνει κοντά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ωστόσο κράτησαν τα ηνία και στο δεύτερο δεκάλεπτο (41-47, 20').  Μετά την ανάπαυλα ο Αμύντας  συνέχισε να νιώθει την «ανάσα» του Πανερυθραϊκού, όμως παρέμεινε σε θέση οδηγού και στην τρίτη περίοδο (53-55, 30'). Το τελευταίο μέρος του αγώνα εξελίχθηκε σε... θρίλερ καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας ολοκλήρωσε την αντεπίθεσή της λίγο αργότερα και έτσι κατάφερε να πάρει την νίκη με 78-75.

Tα δεκάλεπτα: 21-29, 41-47, 53-55, 78-75