Α2 Ανδρών: Ξεκίνημα με ήττα για Ολυμπιακό Β', κορυφή για Απόλλωνα Π.

Η Καρδίτσα κατάφερε να πάρει την με 91-81 , απέναντι στον Ολυμπικαό Β΄Piraeus Bank υποχρεώνοντας τους Πειραιώτες σε ήττα στο πρώτο παιχνίδι του β΄γύρου το πρωταθλήματος.  Εύκολη νίκη και κορυφή για τον Απόλλωνα Πάτρας απέναντι στο παγκράτι με 81-69.

Καρδίτσα - Ολυμπιακός Β Pireus bank: 91-81

Δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα όπως δείχνει και το (23-21,10’) του πρώτου δεκαλέπτου υπέρ της Καρδίτσας. Με τον ίδιο τρόπο κύλησε και η δεύτερη περίοδος με τους δύο αντιπάλους να συνεχίζουν να βρίσκονται κοντά στο σκορ, το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται για 5 πόντους (45-40,20’). Μετά την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός Β’ Piraeus Bank προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στο -3 (65-68,30’). Η ομάδα του Κομποδιέτα, ήταν καλύτερη στο τελευταίο μέρος του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 91-81.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Παπαρέγκας με 27 πόντους.

Για τους ηττμένους ξεχώρισε ο  Νικολαϊδης με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα23-21, 45-40, 68-65, 91-81

καρδίτσαστατς234τ

ολυμπιακόςστατς12345υθ

Απόλλων Πάτρας - Παγκράτι: 81-69

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ημίχρονο για τις δύο ομάδες χωρίς καμία να μπορεί να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού όπως μαρτυρά και το 33-32 στο 20’.  Με τον ίδιο  τρόπο συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι. Στο τελευταίο μέρος οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν στη νίκη με 81-69.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ζούμπος με 19 πόντους και ακολούθησε ο Αγγέλου με 17 πόντους.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Δόξας με 14 πόντους και ακολούθησε ο Κουφόπουλος με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-13,33-32, 51-48, 81-69

απόλλων πάτρας

παγκτατιστατς234ητρυτ

Πανερυθραϊκός - Ελευθερούπολη: 58-75

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στην δεύτερη περίοδο και εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 πόντους (20-37,20’). Μετά την ανάπαυλα η Ελευθερούπολη έλεγχε το παιχνίδι και έφτασε στην εύκολη με 75-58 χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί καθόλου κατά την διάρκεια του αγώνα.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Δημάκος με 20 πόντους.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φιλιππάκος με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-17,20-37,39-54, 58-75

πανερυθραικός12ε34τυηγρ

ελευθερούπολη3454υ3ρςδεργ

Μαρούσι - Αμύντας: 79-72

Ισοροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να προχωράνε χέρι-χέρι. Μετά την ανάπαυλα ο Αμύντας ανέβασε στροφές και πήρε μια διαφορά 7 πόντων (53-60,30'). Στο τελευταίο μέρος όμως η ομάδα του Αμαρουσίου «πετούσε φωτιές» και με ένα επιμέρους σκορ 26-12 κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να φτάσει στη νίκη με 79-72.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Αρνοκούρος με 17 πόντους και ακολούθησε ο Παπαγεωργόπουλος με 14 πόντους

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Σιουντρής με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 42-43, 53-60, 79-72