Α2 Ανδρών: Συνεχίζει το νικηφόρο σερί ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank επικράτησε με 82-73 του Αμαρουσίου και με την 5η διαδοχική νίκη του ανέβασε το ρεκόρ του στο 8-1

Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank - Mαρούσι 82-73

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν στον ίδιο ρυθμό και πορεύτηκαν χέρι-χέρι, ωστόσο ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ήταν εκείνος που κατάφερε να προηγηθεί και να βρεθεί σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο (23-19, 10'). Το Μαρούσι από τη μεριά του πίεζε συνεχώς με τον Γκαγκαλούδη, όμως οι ερυθρόλευκοι δεν πτοήθηκαν και κράτησαν τα ηνία στο πρώτο μισό (40-36, 20'). Έκτοτε οι γηπεδούχοι με μπροστάρηδες τους Νικολαϊδη, Χρηστίδη και Μελισσαράτο επέβαλαν τον ρυθμό τους και δίχως να επιτρέψουν στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν έφτασαν στη νίκη με 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-36, 62-51, 82-73

οοσφπ β

μαρουσι στ

Δάφνη Δ.-Αμύντας: 67-93

Ο Αμύντας ξέφυγε από τα πρώτα λεπτά, αφού με ένα επί μέρους σκορ 34-18, κατάφερε να προηγηθεί με 16 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Δάφνη Δαφνίου αντέδρασε, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-40).

Ο Αμύντας διεύρυνε την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με ένα επί μέρους σκορ 25-15 και πήρε προβάδισμα με 30 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (85-55). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Δάφνη Δαφνίου να κάνει ένα επί μέρους σκορ 12-8, αλλά τον Αμύντα να νικάει με 93-67.

Από τον Αμύντα ξεχώρισε ο Γκάτζο με 17 πόντους, ενώ οι Σιούντρης, Σαλέχ και Κανονίδης σκόραραν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-34, 40-60, 55-85, 67-93

Διαιτητές: Καραβίτης-Καλογριάς-Μαρτινάκος (Τεφτίκης)

Τρίτων-Φίλιππος Βέροιας: 80-68

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Τρίτωνα να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν κάνοντας εννιά πόντους σερί (36-26, 17') και πήραν προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-33). Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τον Τρίτωνα να διατηρεί την διαφορά και να προηγείται με οχτώ πόντους στο 30' (61-53). Οι γηπεδούχοι παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να νικήσουν εντός έδρας με 80-68 τον Φίλιππο Βέροιας.

Από τον Τρίτωνα ξεχώρισαν οι Μάντζαρης και Παπαδημητρίου με 15 πόντους έκαστος, ενώ από τον Φίλιππο Βέροιας διακρίθηκαν οι Σουτζόπουλος και Πιλκούδης με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-16, 42-33, 61-53, 80-68

Διαιτητές:  Χαλαμπαλάκης-Ντάνος-Σκανδαλάκης (Άκελ)

Καρδίτσα-Παγκράτι: 85-64

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι και ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-32). Το Παγκράτι αντέδρασε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και μείωσε, με τους Θεσσαλούς να προηγούνται με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-51). Η Καρδίτσα με ένα επί μέρους σκορ 27-13 στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει το Παγκράτι με 85-64.

Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Κακλαμάνος και Παπαρέγκας με 30 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Παγκράτι διακρίθηκαν οι Δόξας και Ματαλιωτάκης με 18 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 43-32, 58-51, 85-64

Διαιτητές; Παντελίδης-Τζιοπάνος Ν.-Ελευθεριάδης Πλ. (Βαρνάς)

Απόλλων Π.-Πανερυθραϊκός: 73-58

Οι Πατρινοί πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-10). Ο Πανερυθραικός μάζεψε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο Απόλλων Πάτρας προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-32).

Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων Πατρών κατάφερε να διαχειριστεί την κατάσταση και να επικρατήσει με 73-58.

Από τον Απόλλων Πάτρας ξεχώρισαν οι Ζούμπος και Διαμαντάκος με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Πανερυθραικό διακρίθηκαν οι Καλλιανιώτης και Αθανασούλας με δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα:  20-10, 38-32, 55-48, 73-58

Διαιτητές:  Σταματόπουλος-Αναστόπουλος Α.-Πιτσίλκας (Θεοδοσόπουλος)

Καβάλα-Ψυχικό: 77-71

Η Καβάλα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με δέκα πόντους (19-9, 7'), αλλά το Ψυχικό μάζεψε την διαφορά και ήταν πίσω μόλις έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα από την Ανατολική Μακεδονία να έχει προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-38).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το Ψυχικό ανέτρεψε τις καταστάσεις και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, κατάφερε να προηγηθεί με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-54). Η Καβάλα όμως, όπως αποδείχθηκε είχε τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι, αφού με ένα επί μέρους σκορ 23-10 στην τέταρτη περίοδο, επικράτησε του Ψυχικού με 77-71.

Από την Καβάλα ξεχώρισαν οι Αμπατζάς και Ζαραιδώνης με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Ψυχικό διακρίθηκαν οι Κυρίτσης και Μιλιντίγιςβιτς με 25 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-17, 41-38, 54-61

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Ντόγκας-Εκίζογλου (Μπρίγκος)