Α2: Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Αμύντα και Τρίτωνα

Ο Αμύντας και ο Τρίτωνας νίκησαν εκτός έδρας τον Φίλιππο Βέροιας και τον Οίακα Ναυπλίου αντίστοιχα για τα εξ' αναβολής παιχνίδια της πέμπτης αγωνιστικής στην Α2.

Φίλιππος Βέροιας-Αμύντας: 71-87

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο και να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Ο Αμύντας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά με ένα επί μέρους σκορ 29-15 και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-34).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η ομάδα από την Ημαθία πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 22-15 μείωσε την διαφορά, αλλά ο Αμύντας παρέμεινε μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-56). Οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση του Φίλιππου Βέροιας, διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και επικράτησαν με 87-71

Από τον Αμύντα ξεχώρισαν οι Κανονίδης και Σαλέχ με 29 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Φίλιππο Βέροιας διακρίθηκαν οι Ελευθεριάδης και Παραπούρας με 19 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-24, 34-53, 56-68, 71-87

Διαιτητές: Λόρτος-Κοϊμτζόγλου-Μπακάλης (Μελανίδης)

Οίακας Ναυπλίου-ΑΟ Τρίτωνας: 78-92

Ο Τρίτωνας ξεκίνησε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, είχε προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-21). Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Οίακα Ναυπλίου να πιέζει και να μειώνει την διαφορά, αλλά τον Τρίτωνα να προηγείται με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-39).

Παρά την πίεση του Οίακα Ναυπλίου, ο Τρίτων διατήρησε και διεύρυνε το προβάδισμα, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-56). Ο Τρίτωνας διαχειρίστηκε την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας τον Οίακα Ναυπλίου με 92-78

Από τον Τρίτωνα  ξεχώρισαν οι Γερομίχαλος και Μάντζαρης με 24 και 14 πόντους , ενώ από τον Οίακα Ναυπλίου διακρίθηκαν οι Σιμιτζής και Πελεκάνος με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα

Δεκάλεπτα:  21-27, 39-46, 56-68, 78-92

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Καρακάσης-Τσακαλογιάννης (Μαυραντζάς)