Α2 Ανδρών: «Ίδρωσε», αλλά πήρε τη νίκη ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank «ίδρωσε» κόντρα στην Ελευθερούπολη, ωστόσο ανέβασε ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 78-62 στην εξ' αναβολής αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Μαρούσι - Φίλιππος Βέροιας 99-78

Το Μαρούσι ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και βρέθηκε σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο (25-19, 10'). Ο Φίλιππος Βέροιας από τη μεριά του, πέρασε στην αντεπίθεση στην δεύτερη περίοδο και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, καθώς στο τέλος του πρώτου μισού, πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (47-46, 20'). Με τον Γκαγκαλούδη και τον Στασινό να ηγούνται του Αμαρουσίου, ο αγώνας μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς οι παίκτες του Σκαραφίγκα ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και μετά το τρίτο δεκάλεπτο (77-64, 30') καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γκαγκαλούδης με 29 πόντους, ενώ ο Στασινός σημείωσε 17 πόντους.

Από τη μεριά της ομάδας της Βέροιας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ελευθεριάδης που μέτρησε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 47-46, 77-64, 99-78.

μαρουσι σταττς

φιλιππος βερ στατ

Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank  - Ελευθερούπολη 78-62

H Ελευθερούπολη ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα (18-19, 10'). Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank προσπάθησε να πάρει τα ηνία, όμως οι φιλοξενούμενοι με τους Τσιλούλη, Ράπτη και Δημάκο άντεξαν στην πίεση των ερυθρόλευκων και έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα στο +3 (32-35, 20'). Στο τρίτο μέρος, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι (51-52, 30'), ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Παπαδιονυσίου, κατάφεραν να βρεθουν σε θέση οδηγού (62-57, 34'). Έκτοτε οι παίκτες του Τσαλδάρη διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με 78-62.

Aπό τους νικητές διακρίθηκε ο Παπαδιονυσίου με 17 πόντους, ενώ ο Νικολαϊδης σημείωσε 15 πόντους.

Από την Ελευθερούπολη ξεχώρισαν οι Τσιλούλης και Ράπτης οι οποίοι μέτρησαν από 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 32-35, 51-52, 78-62