Α2: Νίκη για τον Ολυμπιακό Β' Piraeus Bank, αγωνία για Σκουλίδα και Νικολαΐδη

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank, υπερασπίστηκε την έδρα του κόντρα στον Πανερυθραϊκό (76-62), ωστόσο έχασε τους Διονύση Σκουλίδα και Αλέξανδρο Νικολαϊδη, που αποχώρησαν τραυματίες.

Ολυμπιακός - Πανερυθραϊκός 76-62

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά στην αναμέτρηση, ωστόσο ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ήταν εκείνος που χάρη στις ενέργειες του Κολοβέρου, βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο (22-17, 10'). Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας ήταν απειλητική με τους Φιλιππάκο και Κοντούδη, όμως οι γηπεδούχοι, ανέβασαν στροφές στην δεύτερη περίοδο και ξέφυγαν στο +12 (42-30, 20'), χάνοντας όμως τον Σκουλίδα, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παρκέ. Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Τσαλδάρη υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους στην τρίτη περίοδο (61-50, 30'), ωστόσο στο τελευταίο μέρος οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και πλησίασαν στο σκορ, ακόμα και στους 6 πόντους (63-57, 35'). Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank, διατήρησε την ψυχραιμία του παρά την πίεση των παικτών του Χουχουλή και έφτασε στη νίκη με 76-62

Κορυφαίος των νικητών που ανέβηκαν στο 5-1, ήταν ο Μελισσαράτος με 18 πόντους, ενώ οι Κολοβέρος και Παπαδιονυσίου σημείωσαν από 14 πόντους έκαστος.

Από τον Πανερυθραϊκό που υποχώρησε στο 3-3, ξεχώρισε ο Φιλιππάκος με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-30, 61-50, 76-62.

Καβάλα-Φίλιππος Βέροιας: 64-70

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Φίλιππο Βέροιας να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-11). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 26-6 στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-30).

Οι φιλοξενούμενοι, παρά την πίεση της Καβάλας, κατάφεραν να διαχειριστούν την κατάσταση και να είναι μπροστά με 27 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-30). Παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Ανατολικής Μακεδονίας έκανε ένα επί μέρους σκορ 34-13 στην τέταρτη περίοδο, ο Φίλιππος Βέροιας διατήρησε το προβάδισμα και νίκησε με 70-64.

Από τον Φίλιππο Βέροιας ξεχώρισαν οι Ελευθεριάδης και Κοθράς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καβάλα διακρίθηκαν οι Ζαραιδώνης και Καρακεχαγιάς με 19 και 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:  11-14, 17-40, 30-57, 64-70
Διαιτητές; Β. Θεοδώρου-Δημάδης-Αγραφιώτης Γρ. (Δροσόπουλος)

Οίαξ Ναυπλίου-Ελευθερούπολη: 69-79

Η Ελευθερούπολη πάτησε το γκάζι απότα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 18 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-9). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Ελευθερούπολη είχε προβάδισμα με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-32).

Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν την διαφορά τους στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 18 πόντους (63-45). Παρά το γεγονός ότι ο Οίαξ Ναυπλίου μείωσε, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 24-16 στην τέταρτη περίοδο, η Ελευθερούπολη πήρε την νίκη με 79-69.

Από την Ελευθερούπολη ξεχώρισαν οι Δημάκος και Τσουμάνης με 30 και 11 πόντους, ενώ από τον Οίακα Ναυπλίου διακρίθηκαν οι Κουμπούρας και Σκορδάς με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 9-27, 32-46, 45-63, 69-79

Διαιτητές:Κωνσταντινίδου-Λιότσιος-Τσιμπούρης (Μαυραντζάς)

Τρίτων-ΑΟ Παγκρατίου: 66-71

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Παγκράτι να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-12). Ο Τρίτωνας αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (35-35).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το ματς ήταν αμφίρροπο και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με το Παγκράτι να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-53). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται και με ένα επί μέρους σκορ 19-13 στην τέταρτη περίοδο, νίκησαν τον Τρίτωνα με 73-66.

Από το Παγκράτι ξεχώρισε ο Κουφόπουλος με 14 πόντους, ενώ οι Πεφανής και Δόξας σκόραραν από έντεκα πόντους έκαστος. Από τον Τρίτωνα διακρίθηκαν οι Θεοδώρου και Κόκκαλης με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 12-17, 35-35, 53-54, 66-73
Διαιτητές:  Μαγκλογιάννης-Σκούτας-Γεράνιος (Παυλόπουλος)

Δάφνη Δαφνίου- ΑΕ Ψυχικού: 79-81

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Δάφνη Δαφνίου να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το Ψυχικό να απαντάει και οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (37-37).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-51) και ήταν μπροστά, αλλά η Δάφνη Δαφνίου βρήκε λύσεις και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου. Το Ψυχικό κατάφερε με την βοήθεια του έξτρα πεντάλεπτου της παράτασης, να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 86-81.

Από το Ψυχικό ξεχώρισαν οι Κυρίτσης και Μιλιντίγιεβιτς με 33 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Δάφνη Δαφνίου διακρίθηκαν οι Σκόρδος και Σουμάν με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-19, 37-37, 51-56, 69-69 (τέλος της κανονικής περιόδου), 81-86 (τέλος της παράτασης)
Διαιτητές: Μπίκας-Στρέμπας-Τηγάνης (Γολεγού)

ΑΟ Αμύντας-Μαρούσι: 64-63

Το Μαρούσι ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-13). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-31).

Παρότι το Μαρούσι ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 19-10 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους (53-41), ο Αμύντας με ένα δικό του επί μέρους σκορ 23-10, ανέτρεψε τις καταστάσεις και νίκησε με 64-63.

Από τον Αμύντα ξεχώρισαν οι Κανονίδης και Τοπάλι με 17 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Μαρούσι διακρίθηκαν οι Στασινός και Αρνοκούρος με 17 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-17, 31-34, 41-53, 64-63

Διαιτητές: Κάρδαρης-Κωνσταντινόπουλος-Αναστασίου (Τηγάνης)