Α2: Πέρασε νικηφόρα από την Βέροια ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank

O Oλυμπιακός Β' Piraeus Bank πέρασε νικηφόρα από την έδρα Φιλίππου Βέροιας (78-50) και ανέβηκε στο 4-1 της Α2 Ανδρών.

Φίλιππος Βέροιας-Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank: 50-78

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (16-18,10'), ωστόσο ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και επέβαλε τον ρυθμό του(29-40, 20'). Με τους Νικολαϊδη και Κολοβέρο να ηγούνται, οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και μετά την ανάπαυλα και δίχως να απειληθούν από τον Φίλιππο Βέροιας, έφτασαν στη νίκη με 78-50.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Κολοβέρος με 19 πόντους, ενώ ο Νικολαϊδης σημείωσε 16 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων που έπεσαν στο 0-3, διακρίθηκε ο Ντόβας με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 29-40, 36-60, 50-78.

ΑΣ Καρδίτσας-Οίαξ Ναυπλίου: 83-54

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον ΑΣ Καρδίτσας να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Στο δεύτερο μέρος, ο ΑΣ Καρδίτσας είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και με ένα επί μέρους σκορ 47-23, κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας τον Οίακα Ναυπλίου με 83-54.

Από τον ΑΣ Καρδίτσας ξεχώρισαν οι Παπαρέγκας και Τσούκας με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Οίακα Ναυπλίου διακρίθηκαν οι Σιμίτζης και Βύρλας με 18 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-18, 36-31, 54-41, 83-54

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Μπακάλης-Αγραφιώτης Ιωάν. (Μάνασης)

Ψυχικό-Αμύντας: 86-89

Το Ψυχικό πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο 3' λεπτό, με τον Αμύντα με 15 σερί πόντους να έχει προβάδισμα πέντε πόντων, τρία λεπτά αργότερα (15-10, 3'). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 12-4, κατάφεραν να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19).Το Ψυχικό κατάφερε να πάρει διαφορά με εννιά πόντους (32-23, 15'), αλλά τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα (35-35, 18'). Το Ψυχικό ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38).

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και εναλλάσονταν στο σκορ, με αποτέλεσμα να είναι ισόπαλες με 77-77 στο τέλος της κανονικής περιόδου. Ο Αμύντας χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να νικήσει εκτός έδρας το Ψυχικό με 89-86.

Δεκάλεπτα: 22-19, 39-38, 59-59, 77-77 (τέλος της κανονικής περιόδου), 86-89 (τέλος της παράτασης).

Από το Ψυχικό ξεχώρισαν οι Κυρίτσης και Μιλιντίγιεβιτς με 24 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Αμύντα διακρίθηκαν οι Σαλέχ και Κανονίδης με 23 και 19 πόντους.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος Ρ.-Σκαλτσής-Τσαχάκης (Παλάτος)

Παγκράτι-Απόλλων Π.: 77-87

Ο Απόλλων Πάτρας ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-22). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 22-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχαν προβάδισμα 16 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (50-34).

Αν και το Παγκράτι προσπαθούσε να μειώσει, οι Πατρινοί έβρισκαν απαντήσεις στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας με 87-77.

Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισαν οι Ζούμπος και Πουλιανίτης με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Παγκράτι διακρίθηκαν οι Ματαλιωτάκης και Δόξας με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-28, 34-50, 54-68, 77-87
Διαιτητές: Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Χριστινάκης (Άκελ)

Ελευθερούπολη-Τρίτων: 69-62

Ο Τρίτωνας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-13). Αν και η Ελευθερούπολη απάντησε και μείωσε την διαφορά, ο Τρίτωνας είχε προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (32-35).

Η Ελευθερούπολη ανέτρεψε τις καταστάσεις στο δεύτερο μέρος και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Τρίτωνα με 69-62.

Από την Ελευθερούπολη ξεχώρισαν οι Ερμείδης και Σταμπούλης με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Τρίτωνα διακρίθηκαν οι Θεοδώρου και Μάντζαρης με 26 και 11 πόντους

Δεκάλεπτα: 13-19, 32-35, 54-52, 69-62
Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Λουλουδιάδης Ιωάν.-Κοϊμτζόγλου (Μπρίγκος)

Πανερυθραϊκός-Δάφνη Δαφνίου 88-73:

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Πανερυθραικό να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να έχουν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-40).

Ο Πανερυθραικός έκανε ένα επί μέρους σκορ 26-16 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και κατάφερε να είναι μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-56). Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να κερδίσουν με 88-73.

Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Φιλιππάκος και Κοντούδης με 25 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Δάφνη Δαφνίου διακρίθηκαν οι Μαλέλης και Σκόρδος με 17 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-21, 45-40, 71-56, 88-73
Διαιτητές: Αποστολίδης-Αργυρούδης-Ορφανός Ιορδ. (Ζερδεβάς)