Α2: Σπουδαίο «διπλό» του Αμύντα, συνεχίζει νικηφόρα ο Πανερυθραικός

Οι Αμύντας και Πανερυθραικός επικράτησαν των ΑΣ Καρδίτσας και Φίλιππος Βέροιας αντίστοιχα, για τα εξ΄αναβολής παιχνίδια της πρώτης και δεύτερης αγωνιστικής της Α2.

ΑΣ Καρδίτσας-Αμύντας: 53-57

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον ΑΣ Καρδίτσας  χάρη σε ένα σερί έξι πόντων στα τελευταία δύο λεπτά, να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-10). Ο Αμύντας με ένα επί μέρους σκορ 9-4, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (19-18, 15'), με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτό. Οι γηπεδούχοι με εφτά σερί πόντους πάτησαν το γκάζι (33-26, 19') και για αυτό, είχαν προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-27). Το σκορ κινήθηκε χαμηλά στο τρίτο δεκάλεπτο (15-8), με τον Αμύντα να φέρνει το ματς στα ίσα στο τέλος της τρίτης περιόδου (42-42). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με εφτά πόντους στο 36' (54-47), με την Καρδίτσα να προσπαθεί να μειώσει, αλλά τον Αμύντα να επικρατεί εκτός έδρας με 57-53.

Από τον ΑΣ Καρδίτσας διακρίθηκαν οι Καρράς και Τσούκας με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Αμύντα ξεχώρισε ο Κανονίδης με 11 πόντους και οι Τοπάλι και Γκάτσο σκόραραν από εννιά πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 14-10, 34-27, 42-42, 53-57

Πανερυθραικός-Φίλιππος Βέροιας: 91-58

Ο Πανερυθραικός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-12). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 24-12 και ήταν μπροστά με 18 πόντους στο 19' (45-27). Ο Φίλιππος Βέροιας με ένα δικό του επί μέρους σκορ μείωσε την διαφορά στους 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-34).

Στην τρίτη περίοδο, ο Πανερυθραικός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 22-14, κατάφερε να προηγηθεί με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-48).  Ίδιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με τον Πανερυθρακό να κάνει ακόμη ένα επί μέρους σκορ 22-10 και να νικάει τον Φίλιππο Βέροιας με 91-58.

Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Στάθη και Αθανασούλα με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Φίλιππο Βέροιας διακρίθηκαν οι Ελευθεριάδης και Σουτζόπουλος με 12 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 21-12, 47-34, 69-48, 91-58