Α2: Στην κορυφή ο Απόλλων Πάτρας, νίκες για Δάφνη, Ψυχικό, Τρίτωνα και Πανερυθραικό

Με ανατροπή και τρίποντο του Ζαραιδώνη στο φινάλε, η Δάφνη Δαφνίου επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας με 72-69, ενώ ο Απόλλων Πάτρας νίκησε την Ελευθερούπολη με 97-82 και πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Α2.

Δάφνη Δαφνίου-Φίλιππος Βέροιας: 72-69

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Φίλιππο Βέροιας να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-13). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Δάφνη Δαφνίου να ανατρέπει την κατάσταση και να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-30).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Φίλιππος Βέροιας πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 21-14, κατάφερε να έχει προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-48). Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με δέκα πόντους στο 33' (60-50), η Δάφνη Δαφνίου έφερε τα πάνω-κάτω και πέρασε μπροστά με δύο πόντους στο 38' (68-66). Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στα τελευταία δευτερόλεπτα και ο Ζαραιδώνης με τρίποντο έδωσε την νίκη στην Δάφνη Δαφνίου (72-69).

Από την Δάφνη Δαφνίου ξεχώρισε ο Σκόρδος με 16 πόντους, ενώ οι Μαλέλης και Ζαραιδώνης σκόραραν από 12 πόντους έκαστος. Από τον Φίλιππο Βέροιας διακρίθηκαν οι Ελευθεριάδης και Ντόβας με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 13-15, 34-30, 48-51, 72-69

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Ρίζος-Νάστος (Άκελ)

Απόλλων Πάτρας-Ελευθερούπολη: 97-82

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στον αγώνα και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο 2' (8-1), αλλά η Ελευθερούπολη έφερε το ματς στα ίσα, τέσσερα λεπτά αργότερα (9-9, 6'). Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τους Πατρινούς να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-23). Ο Απόλλων πήρε μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (33-27, 13') και είχε τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα να έχει προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-46).

Ο Απόλλων Πάτρας πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο, αφού με ένα επί μέρους σκορ 27-13, κατάφερε να είναι μπροστά με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-59). Αν και η Ελευθερούπολη πάλεψε να μειώσει στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εντός έδρας με 97-82.

Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισε ο Πουλιανίτης με 21 πόντους, ενώ οι Ζιούμπος και Τσακμάς σκόραραν από 15 πόντους έκαστος. Από την Ελευθερούπολη διακρίθηκαν οι Δημάκος και Ράπτης με 26 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 25-23, 52-46, 79-59, 97-82

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Σκούτας-Ραχιώτης (Κωστής)

Μαρούσι-Ψυχικό: 62-69

Το Μαρούσι έδειξε από τα πρώτα λεπτά τάσεις για να ξεφύγει στο σκορ, όμως το Ψυχικό μείωσε στον ένα πόντο στο 7' (9-8). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 9-1, πέρασαν μπροστά με οχτώ πόντους (17-9,9'), με το Ψυχικό να μαζεύει την διαφορά, αλλά τους κιτρινόμαυρους είχαν προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-14). Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 12' (20-20) και εναλλάσονταν στο σκορ κατά την διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με το Ψυχικό να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-37).

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με το Μαρούσι να έχει βέβαια το πάνω χέρι (50-44, 26'), αλλά το σκορ να είναι ισόπαλο στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-52). Στην τέταρτη περίοδο, το Ψυχικό με ένα επί μέρους σκορ 17-10, κατάφερε να φτιάξει μια διαφορά και να την διατηρήσει, με αποτέλεσμα να επικρατήσει εκτός έδρας του Αμαρουσίου με 69-62.

Περίοδοι: 17-14, 37-39, 52-52, 62-69

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Καλογερόπουλος Φ.-Μηλαπίδης (Τηγάνης)

Τρίτωνας-ΑΣ Καρδίτσας: 91-85

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Τρίτωνα να έχει το προβάδισμα και να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 11-4 στο 14' (32-23), με την Καρδίτσα να μειώνει στα επόμενα δύο λεπτά στους τέσσερις πόντους (32-27, 16'). Ο Τρίτωνας διεύρυνε την διαφορά στους δέκα πόντους (39-29, 17'), αλλά η Καρδίτσα μείωσε στους πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-39).

Ίδιο σκηνικό επικράτησε και στο δεύτερο μέρος, με τον Τρίτωνα να διαχειρίζεται το παιχνίδι και να νικάει εντός έδρας την Καρδίτσα με 91-85.

Από τον Τρίτωνα ξεχώρισε ο Κόκκαλης με 33 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μάντζαρης σκόραραν 18 πόντους. Από την Καρδίτσα διακρίθηκαν οι Αμβράζης και Παπαρέγκας με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 21-19, 44-39, 69-65, 91-85

Διαιτητές:  Κωνσταντινίδου-Τσακαλογιάννης-Μαρινάκης (Γολεγού)

Αμύντας-Πανερυθραικός: 58-73

Ο Πανερυθραικός ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκε με εφτά πόντους (10-3, 4'), ο Αμύντας μείωσε στον ένα πόντο στο 8' (11-10), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πανερυθραικό να διατηρεί το προβάδισμα τους στο τέλος του ημιχρόνου (39-35).Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμα τους με ένα επί μέρους σκορ 21-12 και κατάφεραν να έχουν προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-47). Ο Πανερυθραικός διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο και νίκησε εκτός έδρας τον Αμύνα με 73-58.

Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Φιλιππάκος και Κοντούδης με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Αμύντα διακρίθηκαν οι Σαλέχ και Κανονίδης με 16 και 15 πόντους.