Παναθηναικός-Λάρισα 69-60 :Έκανε το καθήκον του με κορυφαίο τον Παπαγιάννη

Ο Παναθηναικός ξεκίνησε νικηφορά την νέα σεζόν, επικρατώντας της Λάρισα με 69-60 στο ΟΑΚΑ.

Η Λάρισα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι (4-6, 4') και κόντραρε τον Παναθηναικό (8-8), ο οποίος με πόντους του Όγκαστ και του Παπαγιάννη ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-11).  Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στο 12' (21-11), αλλά με ένα σερί 9-2 η Λάρισα πάλι βρέθηκε κοντά στους γηπεδούχους (23-20), οι οποίοι είχαν το προβάδισμα στο ημίχρονο για μόλις ένα πόντο (31-30).

Οι ¨πράσινοι¨υπό τις οδηγίες του Γιώργου Βόβορα ξέφυγαν στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (42-32), αλλά με οχτώ πόντους σερί η Λάρισα πάλι είχε απάντηση και στο 27' έφερε το ματς στα ίσα (47-47). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους, με την Θεσσαλική ομάδα να υπολείπεται μόλις εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-44).

Τελικώς Παναθηναικός διαχειρίστηκε το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Λάρισα που κοούτσαρε ο Λίνος Γαβριήλ, με 69-60.

Από τους ¨πράσινους" διακρίθηκαν οι Παπαγιάννης και Κασελάκης με 22 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Γκούντγουιν και Σμιθ που σκόραρε από 16 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 62-50 υπέρ του Παναθηναικού στο 36'

Διαιτητές: Κορομηλάς-Καλδίρης-Μπίκας (Μουζάκης Στ.)

Στατιστικό που ξεχώρισε: Το 29% (13/46) της Λάρισας στα δίποντα

Παίκτη; που ξεχώρισε: Ο Παπαγιάννης με τους 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ